Co wybrać - kredyt samochodowy dla firm czy leasing?

Zastanawiając się na zakupem nowego pojazdu do użytku firmowego, przedsiębiorca ma do wyboru dwa konkurencyjne produkty - kredyt samochodowy dla firm lub leasing.

Co wybrać - kredyt samochodowy dla firm czy leasing?
Kredyt samochodowy dla firm i jego koszty

Posiadając własną firmę, często rozważamy kupno samochodu do użytku służbowego. Bez względu na dział rynku, w którym działa nasze przedsiębiorstwo, środek transportu może okazać się niezbędny w dzisiejszych czasach, czy to w celu dotarcia do siedziby firmy, załatwiania spraw służbowych, urzędowych czy dostarczenia towarów lub zakupów. Rozwijająca się firma często nie posiada wystarczających środków na zakup auta i staje przed wyborem metody opłacenia nowego nabytku. Sprawdźmy zatem czy bardziej opłaca się zaciągnąć kredyt samochodowy dla firm, czy może lepiej wybrać leasing.

Koszty sfinansowania zakupu pojazdu

Codzienne użytkowanie samochodu przynosi firmie dodatkowe wydatki, które należy wliczyć w budżet przedsiębiorstwa. Poszukując źródła sfinansowania firmowego auta, przede wszystkim należy zatem zwrócić uwagę na koszty związane z otrzymaniem oraz spłatą zaciągniętego zobowiązania. Podobnie jak przy innych produktach finansowych, należy sprawdzić wysokość prowizji, oprocentowanie oraz możliwość wpisania wydatków związanych z zakupem samochodu w koszty uzyskania przychodu. 

Zdecydowanie się na kredyt samochodowy dla firm oznacza możliwość otrzymania potrzebnych pieniędzy bez wpłaty własnej, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku młodych firm bez wolnych środków. Biorąc jednak pod uwagę pozostałe ogólne koszty, leasing operacyjny najczęściej okazuje się być tańszą opcją sfinansowania nowego samochodu dla firmy.

Przeanalizujmy koszty w obu przypadkach. 

1. Kredyt samochodowy dla firm posiada oprocentowanie w granicach 25-30% w rozliczeniu rocznym. Oznacza to stosunkowo wysoką ratę, od której w koszty wpisać można jedynie same odsetki, naliczane przez bank, które stanowią jedynie część kwoty zwracanej kredytodawcy

2. W przypadku leasingu, oprocentowanie jest korzystniejsze dla klienta, ponieważ wynosi ok 20-25%. Dodatkowo, przedsiębiorca może wpisać w koszty całą ratę leasingową i obniżyć tym samym obciążenie budżetu firmy.

Formalności przy leasingu i kredycie samochodowym

Kolejną kwestią do wzięcia pod uwagę są formalności, których należy dopełnić w przypadku obu produktów.

1. Kredyt samochodowy dla firm to konieczność przedstawienia w banku standardowych dokumentów kredytowych, które umożliwią kredytobiorcy obliczenie wypłacalności przedsiębiorstwa. Związane jest to z uzyskaniem konkretnych zaświadczeń, co wymaga poświęcenia dodatkowego czasu, chociaż coraz więcej banków stosuje uproszczone procedury oceny zdolności klientów biznesowych. W przypadku kredytu samochodowego, często ważny jest również wiek przedsiębiorstwa

2. Firmy leasingowe natomiast działają na nieco innych zasadach, ponieważ do weryfikacji sytuacji finansowej klienta stosują wewnętrzne obliczenia w oparciu o oświadczenia czy zeszłoroczny PIT. Dodatkowo, przedstawiciel firmy leasingowej zajmie się rejestracją zakupionego samochodu, co dodatkowo skraca czas uzyskania auta. Należy jednak pamiętać, że w przypadku leasingu, samochód nie staje się własnością firmy, a zostaje przekazany nam do użytku z możliwością wykupienia w określonym czasie.

Decyzja o zakupie pojazdu dla naszej firmy wymaga zatem przeanalizowania kilku ważnych kwestii. Tak kredyt samochodowy dla firm, jak i leasing, mogą przynieść korzyści dla przedsiębiorstwa. Warto zatem poświęcić trochę czasu na zyskanie szczegółowych informacji o dostępnych ofertach.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie