Praca za granicą: 8 spraw do załatwienia przed wyjazdem

Praca za granicą to rewolucyjna zmiana w życiu. Przed wyjazdem należy zaplanować z głową każdy szczegół - przedstawiamy praktyczną listę rzeczy do zrobienia. 

Praca za granicą: 8 spraw do załatwienia przed wyjazdem
Zadbaj o wszystkie sprawy w Polsce zanim wyjedziesz pracować za granicę

Coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Niezależnie od rodzaju zatrudnienia (stałe lub sezonowe) należy odpowiednio się przygotować do wyjazdu. Im lepiej zaplanowany, tym pierwsze dni pobytu za granicą przebiegną spokojniej. Oto praktyczna lista spraw, o które należy zatroszczyć się przed wyjazdem.     
 

PRACA ZA GRANICĄ – O CZYM PAMIĘTAĆ?

 
 1. ZADBAJ O SPRAWY W KRAJU

Przed wyjazdem koniecznie rozwiąż wszelkie umowy: z dostawcą prądu, gazu, wody, Internetu itp. Jeżeli posiadasz własne mieszkanie lub masz inne zobowiązania wymagające obecności w kraju (np. postępowanie sądowe), warto przed wyjazdem wyznaczyć zaufaną osobę, która będzie cię mogła prawnie reprezentować podczas nieobecności. 

 
 1. DOKUMENTY TO PODSTAWA

Nie zapomnij o zabraniu najważniejszych dokumentów:
 
 • dowodu osobistego i/lub paszportu,
 • prawa jazdy,
 • Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
 • aktu urodzenia i/lub małżeństwa, ewentualnie orzeczenia rozwodowego,
 • dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe oraz uzyskane certyfikaty.
 
Jeżeli wyjeżdżasz razem z rodziną nie zapomnij również o dokumentach pozostałych członków rodziny, a w przypadku posiadanych zwierząt domowych, także o dopełnieniu formalności związanych z ich przewozem poza granice kraju, np. ważny paszport dla psa.  

Niektóre z wyżej wymienionych dokumentów warto przetłumaczyć w Polsce. Zwyczajowo dokumenty w języku angielskim będą akceptowane jako oryginalne po uprzednim notarialnym potwierdzeniu lub certyfikacie od tłumacza przysięgłego.
 
 
 1. POZNAJ DOCELOWY KRAJ

Przed wyjazdem zdobądź informacje o kraju, do którego wyjeżdżasz oraz poczytaj o regionie, w którym zamierzasz mieszkać. Różnice w prowadzeniu samochodu, godzinach posiłku czy panujących obyczajach pozwolą uniknąć niemiłych sytuacji.

Do torby podróżnej spakuj mapę miasta oraz rozmówki – nie wstydź się z nich korzystać. 

 
 1. ZAPEWNIJ SOBIE ZAKWATEROWANIE

Praca za granicą to nie tylko miejsce zatrudnienia, ale również mieszkanie. Zadbaj o listę potencjalnych miejsc, w których możesz zatrzymać się przez pierwsze dni lub tygodnie pobytu za granicą.  

 
 1. ZANOTUJ NAJWAŻNIEJSZE KONTAKTY

Zabierz ze sobą notesik, w którym przed wyjazdem zapisane zostaną najważniejsze numery telefonów czy adresy bliskich osób.

Oprócz danych kontaktowych do rodziny, zapisz również adres i numer telefonu do ambasady lub konsulatu RP oraz namiary na instytucje działające w danym kraju, które pomagają osobom w trudnych sytuacjach. Przezorny zawsze ubezpieczony!

 
 1. NAUCZ SIĘ JĘZYKA

Oczywiście nikt nie wymaga perfekcyjnej znajomości języka, jednak znajomość podstawowych słów może znacząco ułatwić pierwsze kroki stawiane na obcej ziemi. W wielu krajach znajomość języka jest kluczowa, jeżeli liczymy na wysokie zarobki.

Praca za granicą to również życie codzienne, które stanie się o wiele łatwiejsze poprzez używanie języka, który obowiązuje w danym kraju. 

 
 1. NAWIĄŻ PIERWSZE ZNAJOMOŚCI

Obecnie lista narzędzi umożliwiająca łatwy kontakt z ludźmi przebywającymi w wybranym przez nas miejscu jest ogromna (np. poprzez grupy dyskusyjne na portalach społecznościowych).

Przed wyjazdem przejrzyj dostępne grupy i zawrzyj pierwsze przyjaźnie, dzięki którym przyjazd do nowego miejsca będzie mniej stresujący. Pamiętaj, że wiele osób przeżywało kiedyś te same rozterki co ty, a w grupie zawsze jest raźniej.
 
 
 1. NIE JEDŹ BEZ PIENIĘDZY

Zawsze miej ze sobą pieniądze odłożone na wszelki wypadek. Pobyt w niektórych krajach może być droższy niż początkowo planowany, a dodatkowa kwota pieniędzy zawsze się przyda przed pierwszą zagraniczną wypłatą.

Pieniądze przydadzą się również w przypadku poszukiwania nowej pracy bądź w sytuacji niepowodzenia, kiedy trzeba będzie kupić bilet powrotny.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie