Couchsurfing, czyli wynajmę Ci kanapę

Szukasz sposobu na tanie podróżowanie? Pomyśl o wynajęciu kanapy i zostań członkiem społeczności Couchsurfing.

Couchsurfing, czyli wynajmę Ci kanapę
Ciekawa przygoda dla otwartych umysłów

CouchSurfing to bardzo ciekawy sposób na podróżowanie. To społeczność internetowa, która zrzesza ludzi z całego świata.

Jak działa couchsurfing?

Couchsurfing najprościej zdefiniować jako międzynarodową grupę ludzi, którzy oferują za darmo noclegi w swoich miejscach zamieszkania. Gospodarz podejmujący gości nazywany jest hostem. Opowie nam o kulturze swojego regionu, obyczajach, powie gdzie można dobrze zjeść i co wartościowego zobaczyć. Odwiedzający natomiast ma za zadanie zachować się przyzwoicie oraz polecić hosta innym. Cała relacja opiera się na zaufaniu oraz chęci poznania nowych ludzi i ich kultur.

Wyznawców takiej formy podróżowania jest coraz więcej na całym świecie, również w Polsce. To bardzo ciekawy sposób na spędzenie wakacji, poznanie interesujących ludzi. Są też ludzie, którzy bardzo ostrożnie i sceptycznie podchodzą do tego rodzaju praktyk, obawiając się ryzyka związanego z noclegami w nieznanych miejscach. Dzięki zaufaniu osób, korzystających z couchsurfing, opinie o jego użytkownikach poprawiają się z wakacji na wakacje.

Jak rozpocząć przygodę z CouchSurfingiem?

 • Przed rejestracją na portalu, należy dokładnie zastanowić się, czego oczekujemy od tego typu przygody. Ludzie, których możesz spotkać oczekują od ciebie intelektualnej wymiany, chcą poznać ciebie, twoje zainteresowania i zaznajomić się bliżej z twoim krajem. Gdy chodzi ci po głowie tylko darmowy nocleg, to ten serwis nie jest dla ciebie. Jak jesteś otwarty na ludzi i chętny nawiązywać ciekawe znajomości, to przechodzisz dalej.
 • Podczas rejestracji najlepiej niczego nie udawać. Nie wymyślać pseudonimów czy niestworzonych rzeczy na swój temat. Nie znasz perfekcyjnie angielskiego - przyznaj się. Prędzej czy później i tak prawda wyjdzie na jaw. Od tego jak przygotujesz swój profil zależy czy host wybierze właśnie ciebie. Wstaw swoje aktualne zdjęcie, może być ze znajomymi, z rodziną, przy czynnościach, które lubisz robić. Wzbudzisz wtedy większe zaufanie.
 • Gdybyś chciał zostać couchsurfingowym hostem, opisz swoją sytuację najdokładniej jak to możliwe. Napisz, czego oczekujesz od odwiedzającego, co oferujesz, jak wygląda miejsce noclegowe. Jeśli nie życzysz sobie palenia papierosów, czy spożywania alkoholu w domu, również to zaznacz. Jeśli masz zwierzęta, wspomnij jakie. Nie pomijaj również swoich współlokatorów - warto postawić sprawę jasno również z nimi.
 • Ważnym elementem jest też informacja na profilu dotycząca terminów, w których możesz podejmować gości, a kiedy sam będziesz np. w podróży. Oczywiście takie szczegóły łatwo dogadać osobiście, jednak ogólne terminy są zawsze mile widziane i pomocne.
 • Musisz wiedzieć, że wkraczając w świat couchsurfingu, nie masz obowiązku udostępniać swojego lokalu innym - to jest twoja dobra wola, nie ma żadnego przymusu. Przemyśl dobrze, z czym wiąże się bycie hostem oraz co możesz i chcesz zaoferować. Nikt nie oczekuje śniadania, jednak możliwość wypicia gorącej kawy to zdecydowany plus.
 • Dobre wrażenie jest bardzo istotne, osoby korzystające z couchsurfing prawie zawsze wystawiają sobie wzajemnie opinie i komentarze o swoich doświadczeniach. Dobre wspomnienia z pobytu oraz hostowania to prawdziwa siła przetargowa w społeczności.

Kilka istotnych zalet i wad

 • Niewątpliwie największą zaletą tego systemu jest tani lub nawet darmowy nocleg, przy czym nie jesteś zobowiązany udostępniać noclegu innym. Najważniejsza tu jest dobra wola i chęci.
 • Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie każdy nadaje się do tego typu podróży. Pożądaną cechą charakteru jest spora elastyczność – ktoś ci użycza noclegu, ty musisz dostosować się do jego planów. Otwierasz swój dom dla innych - możesz mieć wymagania, jednak również liczyć się z pewnymi ustępstwami.
 • Zdarzyć się może też tak, że wybierzesz się w drogę a na miejscu się okaże, że gospodarzowi wypadnie coś nagłego i musisz szukać noclegu w innym miejscu. Pomyśl o planie B zanim wyjedziesz w podróż.
 • Oczywiście w zagranicznych podróżach wręcz niezbędna jest znajomość języka, choćby angielskiego. Bez tej umiejętności nie poczujesz się komfortowo - ani ty ani twój host.
 • Zdrowy rozsądek i ograniczone zaufanie –tym należy się kierować zarówno będąc podróżującym jak i gospodarzem.
 • Gdy mieszkasz w miejscu atrakcyjnym turystycznie, może się zdarzyć, że będziesz odbierał kilka e-maili dziennie w sprawie noclegu. Wybierzesz osobę, której profil będzie mówił najwięcej, będzie najciekawszy i przekona cię do danej osoby.
 • Będąc gościem, gdy gospodarz zaproponuje abyś czuł się jak u siebie – nie nadużywaj gościnności, zachowuj się tak, jakbyś chciał, aby twoi goście się zachowywali. Z pewnością sprawisz hostowi przyjemność, przekazując mu drobny upominek np. z twojego regionu.

Couchsurfing to nie najnowszy pomysł - powstał już w latach 2002-2003 w Ameryce. Wtedy korzystali z niego tylko znajomi założyciela Caseya Fentona. Potem wieść się rozeszła i dołączyli znajomi znajomych. Obecnie jest jednak uważany za jedną z najlepszych koncepcji na tanie podróżowanie, obok autostopu czy zamiany domami. W 2013 r. portale cieszyły się z faktu posiadania około 7 milionów użytkowników pochodzących ze 100 tysięcy różnych miast.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie