Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?

Postanawiasz szukać pracy i przygotowujesz swoje pierwsze w życiu CV, ale nie bardzo wiesz, co wpisać w rubryce: doświadczenie zawodowe?

Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?
Wskazówki dla poszukujących pracy

Nie przejmuj się, pomożemy zwrócić uwagę na inne istotne elementy, które powinny znaleźć się w aplikacji.

Funkcją CV jest oczywiście autoprezentacja kandydata i pokazanie swoich mocnych stron, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie pochwalić się doświadczeniem zawodowym, szczególnie, jeżeli dopiero skończyliśmy studia i rozpoczynamy naszą przygodę z pracą.

Na co zwrócić uwagę, pisząc pierwsze CV?

Jakie elementy zawrzeć w naszej aplikacji? Oto kilka porad:

1 Wykształcenie

Jeżeli nie macie doświadczenia zawodowego, ale skończyliście studia wyższe pochwalcie się nie tylko tytułem, ale napiszcie o temacie pracy dyplomowej, specjalizacją i ocenami. Podkreślcie zaangażowanie w studiowanie, opiszcie profil uczelni.

2 Bezpłatne praktyki

Bardzo dobrym pomysłem jest wpisanie w CV wszelkich praktyk i staży. Pokazują one stopień zaangażowania i motywację potencjalnego pracownika. Jeżeli w ramach studiów odbywaliście praktyki, wpiszcie szczegóły: daty, zakres obowiązków, profil firmy. Rekruter i pracodawca z pewnością zwróci na te fakty uwagę.

3 Działalność w organizacjach

Jeżeli angażowaliście się w działalność w jakichkolwiek organizacjach, czy to studenckich, szkolnych czy non-profit koniecznie zamieśćcie te informacje w swoim CV. Wszelkiego rodzaju inicjatywy społeczne, akcje charytatywne, wyjazdy integracyjne to wspaniała okazja, by zaprezentować swoją kandydaturę z wyjątkowej perspektywy.

4 Internetowe doświadczenia

Jeżeli prowadzicie bloga, udzielacie się na forach dyskusyjnych albo możecie pochwalić się aktywnością w Internecie związaną z jakąś konkretną branżą – wykorzystajcie to i wspomnijcie o tym w CV. Fakty takie pokażą zaangażowanie, inicjatywę i bycie otwartym również na technologie i nowe media.  Poza tym pracodawca zobaczy, że nie boimy się prezentowania swoich poglądów publicznie.

5 Wolontariaty

Jeżeli pomagaliście komuś w ramach wolontariatu, obowiązkowo niech znajdzie się to w waszym CV. Opiszcie dokładnie, na czym polegała działalność, określcie profil organizacji i zakres obowiązków. Rekruter zwróci uwagę na fakt waszej inicjatywy i chęci pomocy innym i poświecenia. To cechy bardzo pożądane, kiedy szuka się idealnego pracownika.

6 Kursy i szkolenia

Upewnijcie się także, że aplikacja, którą przygotowujecie zawiera informacje o ukończonych kursach i szkoleniach. Wszystko się liczy! Napiszcie o kursie na prawo jazdy, o szkoleniu BHP, o tym, jak uczyliście się udzielać pierwszej pomocy. Niech pracodawca zauważy, że jesteście osobami, które nie boją się nowych wyzwań i są chętne do edukacji.

7 Wyjazdy zagraniczne

Jeżeli braliście udział w programie Erasmus, pamiętajcie o tym, żeby napisać o tym w CV. Koniecznie podzielcie się doświadczeniami, napiszcie o kraju, w którym odbywaliście wymianę studencką, na jakiej uczelni studiowaliście i czego nauczyło was mieszkanie za granicą. Nie zapomnijcie o napisaniu o znajomości języków obcych.

Powodzenia w szukaniu pracy!

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie