Czego najlepiej nie myć w zmywarce?

Zmywarka jest niezbędnym wyposażeniem każdej nowoczesnej kuchni. Istnieją jednak przedmioty, które nie nadają się do mycia mechanicznego. Czy wiecie dokładnie, które naczynia nie powinny być więc myte w zmywarce?

Czego najlepiej nie myć w zmywarce?
Pewne akcesoria kuchenne najlepiej umyć ręcznie

Większość przedmiotów bez obaw możemy myć w zmywarce. Zwykłe szkło bądź naczynia żaroodporne są idealne do mycia mechanicznego. Natomiast pewne naczynia i materiały posiadają szczególne właściwości i dlatego zawsze powinniśmy myć je ręcznie.
 

MYĆ CZY NIE MYĆ W ZMYWARCE? 

 

USUWAJMY RESZTKI JEDZENIA

Przed włożeniem jakiegokolwiek naczynia do zmywarki należy usunąć wszystkie resztki jedzenia. Ta żelazna zasada zagwarantuje nam długowieczność naszego urządzenia, co pozwoli na jego sprawne użytkowanie przez długi czas. Nieusuwanie resztek grozi nam co najmniej zatkaniem filtrów i przewodów odpływowych, nie mówiąc już o poważnej awarii maszyny.    TYCH PRZEDMIOTÓW NIE MYJ W ZMYWARCE


CERAMIKA

Wśród ceramiki możemy wyróżnić m.in. naczynia gliniane, porcelanę i kamionkę. Zasadą jaką możemy się tutaj kierować będzie ocena twardości materiału. Im twardsze i mniej porowate naczynie tym jego odporność na mycie w zmywarce będzie większa.   

Na osobną uwagę zasługuje porcelana zdobiona złoceniami. Tego typu zdobienia nie są w stanie przetrwać wysokich temperatur w nienaruszalnym stanie. Podczas wielokrotnego mycia w zmywarce stopniowo tracą swój blask. Jeśli nie chcemy wymieniać za jakiś czas całej zastawy, lepiej umyjmy ją ręcznie.SZKŁO

Zwykłe szkło podobnie jak przedmioty ze stali nierdzewnej bez problemu umyjemy w zmywarce.  

Delikatnie traktujmy jednak rękodzieło np. przedmioty ze szkła ręcznie malowanego lub dekorowanego, które  prawdopodobnie nie przetrwają wysokich temperatur oraz mechanicznego zmywania. Uważajmy również na kryształy lub naczynia ze szkła ołowiowego, które czyszczone w zmywarce mogą zostać porysowane.ALUMINIUM

Przedmioty aluminiowe absolutnie nie nadają się do mycia w zmywarce, gdyż materiał ten bardzo łatwo wchodzi w reakcje z kwasami i zasadami, a nawet samą wodą – powstaje czarny nalot.DREWNO

Drewniane przedmioty np. deski do krojenia czy chochle lepiej umyć ręcznie. Lakierowane drewno niepotrzebnie będzie chłonąć wodę co spowoduje odpryskiwanie lakieru. Klejone drewno może pękać w miejscach sklejenia.TWORZYWA SZTUCZNE

Uważajmy na plastikowe przedmioty, które łatwo mogą ulec odkształceniu podczas bliskiego kontaktu z elementami grzejnymi zmywarki (znajdującymi się najczęściej w dolnej części urządzenia).

Zwracajmy uwagę na odpowiednie oznakowanie przedmiotów z tworzyw sztucznych – etykieta można myć w zmywarce i umieszczajmy je wówczas na górnej półce.


 

RÓŻNE MATERIAŁY – JEDNA ZMYWARKA

Uważajmy na rodzaj materiału z jakiego wykonane są dane przedmioty, gdyż nie wszystkie możemy myć razem, przykładowo:
 
  • srebrne sztućce myte razem z tymi wykonanymi ze stali oksydowanej mogą ulec reakcji chemicznej (czarny nalot),
  • srebrne sztućce oraz te ze stali nierdzewnej bez obaw mogą być myte razem.

Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to, aby przedmioty wykonane z różnych materiałów nigdy się ze sobą nie stykały. Grozi to bowiem matowieniem przedmiotów lub pojawianiem się na nich niepożądanych plam.

 

UWAGA NA NIESTANDARDOWE PRZEDMIOTY

Przedmioty zabrudzone woskiem np. świeczniki najlepiej wcześniej namoczyć gorącą wodą i usunąć wosk ręcznie. Dlaczego? Wkładając taki przedmiot bezpośrednio do zmywarki ryzykujemy, że pod wpływem wysokiej temperatury topniejący wosk zabrudzi pozostałe naczynia oraz uszkodzeni maszynę.

Pod żadnym pozorem nie wkładajmy do zmywarki wszelkiego rodzaju narzędzi używanych w gospodarstwie domowym. Przybrudzone pędzle malarskie czy inne przedmioty używane podczas remontu powinny być czyszczone ręcznie, gdyż mogą uszkodzić urządzenie oraz zanieczyścić pozostałe naczynia.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie