Czy firma może zaciągnąć kredyt balonowy na samochód?

Kredyt balonowy jest świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw na początku ich działalności - daje bowiem czas na zgromadzenie funduszy potrzebnych na spłatę znaczącej części zadłużenia.

Czy firma może zaciągnąć kredyt balonowy na samochód?
Kiedy warto sięgnąć po kredyt balonowy?
  • kredyt balonowy
  • kredyt na samochód
  • raty samochodowe

Niewiele przedsiębiorstw może sobie na starcie pozwolić na zakup samochodu firmowego lub całej ich floty (niezbędnej na przykład przedsiębiorstwom świadczącym usługi transportowe). Często jedyną możliwością rozkręcenia działalności jest kredyt samochodowy.

 

Co to jest kredyt balonowy?

 

Kredyt balonowy to specyficzny rodzaj kredytu samochodowego: 

Jego comiesięczne raty są znacznie niższe niż w przypadku standardowych kredytów samochodowych, ponieważ to ostatnia spłata generuje od 20 do nawet 50% wartości pojazdu – jest to tzw. rata balonowa, której wysokość uzależniona jest przede wszystkim od okresu, na jaki zaciągamy kredyt i wzrasta odwrotnie proporcjonalnie do czasu spłaty. 

 

Czy firma może zaciągnąć kredyt balonowy na samochód?

 

Tak, może! Ze względu na swoją charakterystykę, kredyt balonowy jest idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw na początku ich działalności. Ten rodzaj kredytu daje nam czas na zgromadzenie odpowiednich funduszy na spłatę ostatniej, bardzo wysokiej raty zadłużenia w momencie, gdy będziemy na to finansowi gotowi. Dzięki posiadaniu zakupionej w międzyczasie na kredyt floty pojazdów możemy bowiem prowadzić działalność gospodarczą, gromadząc zyski i spłacając stosunkowo niewielkie comiesięczne raty kredytu, nie obciążające znacząco firmowego budżetu.

 

Czy kredyt balonowy jest drogi?

 

W więkoszości przypadków, podobnie zresztą jak kredyty samochodowe w ogóle, nie jest to kredyt drogi, jego przedmiotem jest bowiem fizycznie posiadana rzecz, która, w przypadku, gdy utracimy zdolność kredytową i zaprzestaniemy spłaty kolejnych rat zadłużenia, stanie się dla banku rekompensatą poniesionych strat – samochód można łatwo zlicytować i w ten sposób odzyskać pieniądze. Z tego samego powodu kredyty samochodowe, w tym kredyt balonowy, nie wymagają najczęściej od dłużnika innych zabezpieczeń – nabywany samochód sam w sobie chroni bank przed ewentualną stratą.

 

Na jaką kwotę można zaciągnąć kredyt balonowy?

 

Kredyt balonowy na samochód zaciąga się najczęściej w wysokości wartości samego samochodu lub floty pojazdów, w jakiej posiadanie chcemy wejść. Warto oczywiście mieć choćby niewielki kapitał własny, który pozwoli utrzymać sumę kredytu w ryzach i nie wywinduje wysokości rat i prowizji zadłużenia. 

 

Sprawdź również:

Co wybrać - kredyt samochodowy dla firm czy leasing? »

Najlepszy samochód służbowy a kredyt samochodowy dla firm »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie