Czy istnieje oddłużanie dla firm?

Oddłużanie przy pomocy specjalisty to czasami jedyna szansa na wyjście z błędnego koła zadłużenia. Firmy tak jak osoby prywatne napotykają problemy z płynnością finansową.

Czy istnieje oddłużanie dla firm?
Jak wyjść z błędnej spirali długów?
  • oddłużanie
  • kredyt dla firm
  • umorzenie odsetek

Niewielu z nas posiada wystarczająco pieniędzy, by założyć firmę od zera. Na początku naszej przygody z biznesem często sięgamy po kredyty na start, później, chcąc zachować maksymalną konkurencyjność na rynku, posiłkujemy się kolejnymi pożyczkami mającymi nam zapewnić dostęp do najnowszych technologii i zagwarantować stabilny rozwój przedsiębiorstwa. Kiedy przestaje nam starczać pieniędzy na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów, wpadamy w błędne koło zadłużenia, zaciągamy bowiem nowe kredyty tylko po to, by spłacić jakoś te starsze. Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Czy istnieje oddłużanie dla firm?

 

Oddłużanie dla firm

 

Istnieją instytucje, które zajmują się profesjonalnym oddłużaniem zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw.

 

Oddłużanie dla firm skupia się na wykazaniu wierzycielom, a często również sądowi, że upadek przedsiębiorstwa, z jakim w większości przypadków wiązać się będzie konieczność spłaty wszystkich zaciągniętych przez firmę długów, przyniesie im mniejsze korzyści niż wypracowanie kompromisowego planu spłaty dającego przedsiębiorstwu szansę odbicia się od dna, odzyskania konkurencyjności na rynku i mnożenia zysków.

 

Na czym polega oddłużanie?

 

Specjalista reprezentujący instytucję profesjonalnie zajmującą się oddłużaniem posiada wiedzę z zakresu prawa i finansów, która pozwoli mu ocenić sytuację firmy i ułożyć odpowiedni dla niej plan wyjścia z długów (zarówno w przypadku, gdy spłata zaciągniętych kredytów dopiero zaczyna być dla przedsiębiorstwa uciążliwa, jak i wtedy, gdy firma nie jest już w stanie sobie ze spłatą poradzić).

 

Jego zadaniem będą przede wszystkim negocjacje z bankami (lub innymi wierzycielami) w celu wypracowania zadowalającego obie strony rozwiązania. W większości przypadków możliwe powinno być na przykład:

 

  • zmniejszenie rat kredytu,
  • zawieszenie spłaty na określony czas czy też
  • umorzenie narastających karnych odsetek.

 

Ile kosztuje oddłużanie?

 

W zależności od stopnia zadłużenia firmy, a więc trudności znalezienia efektywnego sposobu wyjścia z długów oddłużanie może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Z pewnością warto jednak rozważyć opcję skorzystania z pomocy specjalisty zanim sięgniemy po kolejną wysokooprocentowaną pożyczkę bankową, tylko pozornie dającą nam bufor czasu na poradzenie sobie z problemem.

 

Sprawdź również:

Zagrożona płynność finansowa firmy - co zrobić? »

Oddłużanie – prawdy i mity »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie