Czy karta zbliżeniowa jest bezpieczna?

Karta zbliżeniowa to oszczędność czasu! Fakt, że transakcje (do 50 zł) nie wymagają podania PIN i nie są każdorazowo autoryzowane sprawia, że niektórzy boją się o bezpieczeństwo pieniędzy. Dowiedz się, czy mają ku temu podstawy.

Czy karta zbliżeniowa jest bezpieczna?
Płatności są szybkie, wygodne i bezpieczne!
  • bezpieczeństwo użytkowania karty zbliżeniowej
  • karta zbliżeniowa w niepowołanych rękach

Jak działa karta zbliżeniowa?

 

Karta zbliżeniowa jest wynalazkiem na miarę czasów, w których liczy się każdy ułamek sekundy. Dzięki specjalnej antenie umożliwia ona natychmiastowe połączenie się z terminalem kart płatniczych, rozpoznanie naszego rachunku bankowego i dokonanie transakcji. Sama operacja trwa często krócej niż płatność gotówką (szukanie drobnych na dnie kobiecej torebki może być naprawdę czasochłonne!), coraz częściej decydujemy się więc przy użyciu karty zbliżeniowej zapłacić za niewielkie zakupy (przy płatnościach do 50 złotych nie jest wymagane podanie PINu, wystarczy zbliżyć kartę do czytnika). Popularyzacja karty zbliżeniowej rodzi pytania dotyczące bezpieczeństwa jej użytkowania.

 

Bezpiecznie?

 

Tak!

W swojej budowie karta zbliżeniowa niczym nie różni się od innych kart płatniczych. Tak samo wyposażona jest w mikroprocesor, który łączy się z terminalem i umożliwia dokonanie płatności tylko na wyraźne polecenie czytnika kart płatniczych. Cała operacja „otwarcia” karty nie trwa nawet sekundy, co więcej, wszystkie dane generowane przez chip karty zbliżeniowej przyporządkowane są jednej unikalnej płatności. Jedyne dane o karcie, do jakich można by uzyskać dostęp za pomocą fal radiowych to informacje o jej właścicielu i dacie ważności (a więc te, które i tak widnieją na grzbiecie karty). Zdobycie nawet tych informacji jest jednak o tyle nieprawdopodobne, że zasięg karty zbliżeniowej to nie więcej niż 5 - 10 cm.

 

Nie!

W przypadku, gdy karta zbliżeniowa zostanie skradziona, a później zastrzeżona przez ciebie w placówce, złodziej i tak ma możliwość dokonania kilku płatności, których kwota nie przekroczy 50 złotych. Transakcje te nie wymagają podania kodu PIN (złodziej nie musi go znać, aby użyć karty zbliżeniowej), a poza tym tylko w przypadku wybranych płatności kartą zbliżeniową terminal łączy się z placówką bankową w celu autoryzacji transakcji zbliżeniowej.

 

Korzystaj więc z szybkich i wygodnych płatności zbliżeniowych, nie pozwól jednak, by twoja karta wpadła w niepowołane ręce!

 

Sprawdź również:

Karta debetowa a karta kredytowa »

Karta płatnicza do zastrzeżenia? Teraz znacznie łatwiej! »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie