Czy każde przedsiębiorstwo musi posiadać konto dla firm?

Konto dla firm wiąże się z czerpaniem dodatkowych korzyści i może znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Czy każde przedsiębiorstwo musi posiadać konto dla firm?
Firmy nie są zobowiązane do założenia konta dla przedsiębiorców
  • obowiązek posiadania konta firmowego
  • zalety posiadania rachunku dla firm

Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, w której każde, nawet jednoosobowe przedsiębiorstwo, posiada własne konto dla firm, aby to z niego dokonywać płatności w formie bezgotówkowej na rzecz ZUS czy Urzędu Skarbowego oraz rozliczać się z kontrahentami. 

 

Banki zachęcają do zakładania kont firmowych, których prowadzenie jest z reguły droższe niż w przypadku indywidualnego rachunku bankowego, kierując do firm bogatą ofertę zachęcającą do korzystania z ich usług. Często to również urzędnicy, nieskłonni sprawdzić, jak przepisy prawne regulują sprawę posiadania konta dla firm, twierdzą zgodnie, że jego założenie jest obowiązkiem przedsiębiorcy.

 

Obowiązkowe konto dla firm?

 

NIE. Żadne przepisy prawne obowiązujące w Polsce nie wymuszają na przedsiębiorcy konieczności posiadania firmowego konta bankowego. Jeśli zdecydujemy, że wygodniej nam prowadzić wszelkie transakcje bezgotówkowe z indywidualnego rachunku, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy to jego właśnie używali.

 

Po co zakładać konto dla firm?

 

Z drugiej jednak strony konto dla firm wiąże się z czerpaniem dodatkowych korzyści i może znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Wiele rachunków tworzonych specjalnie dla przedsiębiorców, szczególnie udostępniających opcje internetowego dokonywania wszelkich płatności, posiada system ulepszający i przyspieszający proces rozliczeń z ZUS i Urzędem Skarbowym. Dodatkowo, posiadając konto dla firm, możemy stać się właścicielami wydanej na firmę karty kredytowej czy uprościć proces ubiegania się o kredyt dla firm. 

 

Jednym z najważniejszych powodów założenia konta dla firm jest rozdzielenie finansów osobistych od biznesowych. Taki automatyczny podział dzięki posiadaniu dwóch rachunków zdecydowanie uprości rozliczenia z fiskusem oraz pozwoli na lepsze kontrolowanie tak budżetu firmy, jak i domowych finansów.

 

Zdecydowanie warto więc przemyśleć sprawę firmowego konto. Być może otwarcie rachunku dla przedsiębiorstw będzie strzałem w dziesiątkę i ułatwi nasze funkcjonowanie na polu bezgotówkowych transakcji.

 

Więcej o finansach firmy:

Konto dla firm a małe przedsiębiorstwo »

Uproszczone zarządzanie finansami przedsiębiorstwa »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie