Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna?

Konsolidacja pozwala scalić wszystkie dotąd zaciągnięte kredyty w jeden i doraźnie odciążyć domowy budżet. Czy jest opłacalna?

Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna?
Czy warto połączyć wszystkie zadłużenia w jeden kredyt?
  • kredyt konsolidacyjny
  • oprocentowanie
  • okres spłaty

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie finansowe, po które często sięgają osoby mające na swoim koncie wiele zobowiązań (takich jak różnego rodzaju kredytu lub limity na kartach). Suma wszystkich koniecznych do comiesięcznego spłacania rat w pewnym momencie zaczyna przekraczać możliwości finansowe dłużnika, drastycznie obciążając domowy budżet, szczególnie w sytuacji:

  • nagłej utraty pracy przez któregoś członka rodziny,
  • niespodziewanego obniżenia dochodów,
  • podwyżek cen rynkowych na produkty pierwszej potrzeby,
  • inflacji czy
  • pojawienia się nieprzewidzianego wydatku.

Powody chęci skonsolidowania kredytów mogą jednak wiązać się jedynie z chęcią obniżenia miesięcznej raty oraz ułatwienie spłacania posiadanych zobowiązań.

Na czym polega konsolidacja?

Konsolidacja pozwala scalić wszystkie dotąd zaciągnięte kredyty (hipoteczne, samochodowe, gotówkowe, przyjmujące postać zadłużeń na kartach czy debetów na rachunkach bankowych) w jeden. Rata kredytu konsolidacyjnego pozwoli odciążyć domowy budżet –  będzie bowiem z pewnością niższa od sumy rat wszystkich wcześniejszych zobowiązań – kosztem wydłużenia okresu kredytowania. Konsolidacja powinna również zagwarantować niższe oprocentowanie niż łączna wysokość oprocentowania wielu posiadanych kredytów.

Czy konsolidacja jest opłacalna?

W większości przypadków oczywistą zaletą konsolidacji jest obniżenie comiesięcznej raty kredytu w porównaniu z sumą rat niezależnych kredytów posiadanych przed ich połączeniem w jeden.

Przed podjęciem decyzji o konsolidacji należy jednak każdorazowo samodzielnie obliczyć możliwą do uzyskania różnicę w wysokości rat, może się bowiem okazać, że konsolidacja w naszym, konkretnym przypadku, wcale nie wpłynie pozytywnie na wysokość comiesięcznej raty.

Krótkofalowy cel zostanie więc osiągnięty i odczujemy ulgę, gdy oddawana regularnie bankom kwota stanie się niższa niż dotychczasowa. Na dłuższą metę jednak kredyt konsolidacyjny może okazać się jeszcze droższym niż wiele samodzielnych zadłużeń. Wydłużenie okresu kredytowania sprawia bowiem, że przez dłuższy czas spłacać będziemy również odsetki, a ich sumaryczna kwota okaże się ostatecznie wyższa od tej, które zapłacilibyśmy przed konsolidacją.

Szczególnie nieopłacalnym kredyt konsolidacyjny może okazać się dla tych, którzy nie będą w stanie zabezpieczyć go posiadaną hipoteką, windując tym samy oprocentowanie zadłużenia na poziom kilkunastu procent równoznacznych cenom kredytów gotówkowych.

Jeśli sytuacja zmusza nas do konsolidacji kredytów warto dokładnie przejrzeć ofertę banków i wybrać tę, która okaże się w największym stopniu odpowiednia dla naszego przypadku. Nie rezygnujmy również z próby wypracowania z bankiem kompromisu i dostosowania konsolidacji do naszych indywidualnych kredytowych potrzeb.

Sprawdź również:
Konsolidacja jako sposób na długi »
Oddłużanie na własną rękę czyli jak wyjść z długów? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie