Kilka mitów o koncie osobistym - produkt bankowy za darmo?

Postanowiliśmy sprawdzić, czy rachunek bankowy rzeczywiście jest darmowy. Niestety okazuje się, że otwierając konto osobiste, musimy uważać na kilka pułapek, które czyhają na nieświadomych klientów.

Kilka mitów o koncie osobistym - produkt bankowy za darmo?
Opłaty za konto obobiste

Jeżeli spojrzymy wstecz, kilka lat temu banki prześcigały się w ofertach zakładania darmowych kont osobistych. Zysk uzyskiwany był z bieżącej obsługi, więc rachunki proponowane były za darmo. Niestety te czasy minęły i mimo, że konto osobiste to w dalszym ciągu najpopularniejszy produkt bankowy, jego założenie i utrzymanie nie jest już za 0 złotych.

Żaden bank nie działa jak instytucja charytatywna i każdy produkt bankowy musi się instrytucji opłacać. Nawet, jeżeli konto osobiste jest otwierane za darmo, często posiada znacznie wyższe opłaty za wypłaty z bankomatów, które nie mają podpisanej umowy z bankiem.

Mity i pułapki dla posiadaczy konta osobistego:

 

MIT 1

Czy zwróciliście uwagę na gwiazdkę przy wartości 0 zł w niemal każdej ofercie radmowego konta? Pamiętajcie, że istnieją opłaty za prowadzenie rachunku. Najczęściej musimy się zdeklarować, że nasze wynagrodzenie będzie przesyłane na nasze konto. Jeżeli nie będziemy osiągać poziomu 1000-1500 złotych miesięcznie, miejmy świadomość, że bank potrąci nam za prowadzenie konta.

MIT 2

Uważajcie na bankowy trik, czyli opłatę za użytkowanie karty. Jeżeli posiadacie konto i nie korzystacie z karty, może zostać naliczona opłata. Najczęściej musimy przekroczyć kwotę 200 złotych, by uniknąć tej sytuacji.

Pożyczka dla każdego dowiedz się więcej

MIT 3

W dalszym ciągu musimy pamiętać o kosztach transakcji wykonywanych za pośrednictwem bankomatów. Za granicą takie zjawisko już dawno zniknęło i niezależnie, w którym bankomacie wypłacamy gotówkę, nigdy nie płacimy prowizji. W Polsce na taką sytuację będziemy jeszcze jednak musieli poczekać i najczęściej banki potrącają nam prowizję z wysokości 1-5%  pobieranej wartości.

MIT 4

Jeżeli jesteśmy zwolennikami e-bankingu i robimy często przelewy internetowe, pamiętajmy, że często musimy nastawić sie na opłaty za przelewy. Na szczęście transakcje między rachunkami tego samego banku są z zasady bezpłatne, ale uważajcie w dalszym ciągu na przelewy między różnymi bankami. Najlepiej zapytać o ten szczegół w placówce banku.

Zanim zdecydujesz się otworzyć rachunek osobisty, weź pod uwagę powyższe wskazówki i upewnij się, że produkt bankowy, na który się zdecydujesz w rzeczywistości jest darmowy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie