Czy konto oszczędnościowe to najlepsza forma oszczędzania?

Konto oszczędnościowe to dobry sposób oszczędzania, ale dla kogo? Jakie alternatywne możliwości możemy wypróbować?

Czy konto oszczędnościowe to najlepsza forma oszczędzania?
Konto oszczędnościowe - oszczędzaj z głową!

Oszczędzanie - proces niełatwy do wyuczenia, ale w obecnych czasach obowiązkowy. Zastanawiasz się jaka forma oszczędzania jest dla Ciebie najlepsza? W poniższym artykule porównany kilka metod oszczędzania z oszczędzaniem za pomocą konta oszczędnościowego.

 

Konto oszczędnościowe jest jedną z wielu możliwości pomnażania gotówki. Istnieją także lokaty bankowe czy też obligacje. W jaki sposób się zdecydować?

 

Przede wszystkim musisz się zastanowić w jaki sposób chcesz oszczędzać. Jak to zrobić? Zadaj sobie następujące pytania:

 

Chcesz oszczędzać długo czy krótkoterminowo?


Jeżeli nie interesują Cię oszczędności gromadzone latami, warto zainteresować się właśnie takimi narzędziami jak lokata bankowa czy też konto oszczędnościowe. Dlaczego? Na rynku można znaleźć sporo tego typu rozwiązań, na których można zyskać atrakcyjny procent w ciągu kilku miesięcy. Jeśli np. posiadasz konto oszczędnościowe, dzięki któremu możesz oszczędzać przy każdej transakcji bezgotówkowej (między innymi program mSaver mBanku), wystarczy zaplanować rozsądnie swoje wydatki aby zyskać dodatkowe pieniądze.

 

Chcesz oszczędzać w sposób elastyczny czy też systematycznie?


Jeżeli przykładowo mamy problemy z płynnością finansową i nasze dochody są nieregularne, warto skupić się na produktach, które pozwolą na wypłatę gotówki w dowolnym momencie bez utraty zysków. Tutaj najlepsze okaże się konto oszczędnościowe.

 

Jeżeli jednak decydujemy się na systematyczne oszczędzanie wówczas warto pomyśleć o programach oszczędnościowych takie, które opierają się na łączeniu ubezpieczenia na życie i dożycie z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

 

Chcesz oszczędzać ryzykownie czy ostrożnie?


Jeżeli nie należymy do typu ryzykantów, lokaty, obligacje czy też konto oszczędnościowe są bardzo bezpiecznymi rozwiązaniami. Jeżeli jednak możemy założyć ewentualną utratę środków lub też większy zysk jest naszym celem można pomyśleć o jednostkach uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych i programach systematycznego inwestowania bez gwarancji zwrotu kapitału. Warto jednak wspomnieć, iż jest to oszczędzani raczej długoterminowe i strategiczne.

 

Form oszczędzanie jest dziś bardzo wiele. Dlatego też wybór nie jest prosty, warto więc zastanowić się jaki rodzaj oszczędzania nas interesuje i na jaki możemy sobie pozwolić. W ten sposób wybór zostanie ograniczony do narzędzi, które się najlepiej sprawdzą w naszym przypadku.

 

Sprawdź również:

3 proste sposoby jak oszczędzać pieniądze »

Konto oszczędnościowe czy lokata - która opcja lepsza dla mnie? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie