Czy kredyt gotówkowy może być tani? Kilka słów o kosztach

Szukając metody sfinansowania naszych potrzeb czy marzeń, często decydujemy się na kredyt gotówkowy. Banki często zachęcają nas nowymi promocjami do wyboru ich oferty. Warto jednak sprawdzić jakie dodatkowe koszty możemy ponieść, zaciągając kredyt na dowolny cel.

Czy kredyt gotówkowy może być tani? Kilka słów o kosztach
Dodatkowe opłaty, których lepiej nie przegapić

Tani kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest jednym z najczęściej wybieranych produktów finansowych, który pozwala sfinansować dowolnie wybrany cel. Popularność tego rodzaju kredytu pozwala bankom na przygotowywanie wielu konkurencyjnych ofert, które mogą zostać dopasowane do potrzeb wielu klientów, decydujących się na uzyskanie dodatkowych środków finansowych. 

Z każdym zobowiązaniem wiążą się oczywiście różne koszty, które klient musi ponieść, aby otrzymać pieniądze. Sprawdźmy zatem w jaki sposób banki zabezpieczają swoje finansowe interesy przy udzielaniu kredytów gotówkowych.

Koszty kredytu gotówkowego

Każdy bank, podczas przygotowania oferty kredytowej, stara się ustalić jaki procent klientów może mieć problemy ze spłatą swojego zobowiązania. Takie założenie jest konieczne, ponieważ pozwala bankowi na ustalenie wszelkich kosztów w taki sposób, aby móc wypłacać kolejne kredyty nowym klientom. 

PO PIERWSZE - OPROCENTOWANIE

Jednym z oczywistych kosztów kredytu, jaki klient ponosi, jest oprocentowanie pożyczonej kwoty, które przypadku kredytów gotówkowych rzadko spada poniżej 10%

Na rynku można spotkać produkty reklamowane niższym oprocentowanie, jednak aby móc skorzystać z takiej promocji, najczęściej trzeba spełnić sporo dodatkowych warunków. Dodajmy również, iż oprocentowanie kredytu gotówkowego jest jednym z najwyższych pośród innych produktów kredytowych. Nie zapomnijmy, iż oprocentowanie zależy od wysokości pożyczanej kwoty oraz ustalonego okresu kredytowania. 

PO DRUGIE - PROWIZJA

Innym kosztem związanym z kredytem gotówkowym jest prowizja pobierana przez bank za przekazanie pieniędzy klientowi.

Prowizja najczęściej wynosi kilka procent wysokości kredytu. Zgodnie z prawem, całkowity koszt kredytu nie może przekroczyć 5%, jednak w ten limit nie są wliczone oprocentowanie czy zabezpieczenia. 

Często spotkać można oferty promocyjne, dzięki którym bank gotowy jest obniżyć lub zrezygnować z obciążenia klienta prowizją, jednak warto sprawdzić czy dodatkowe warunki nie są droższe niż podstawowa stawka oferowana przez kredytodawcę.

Do najczęstszych sposobów obniżenia prowizji należą:

  • wykupienie ubezpieczenia, 
  • założenie konta w danym banku, 
  • wykupienie karty kredytowej 
  • wykupienie innego produktu lub usługi 

Stali klienci banku mogą również liczyć na dodatkowe udogodnienia i obniżenie kosztów kredytu.

PO TRZECIE - UBEZPIECZENIE

Kolejnym kosztem może być obowiązkowe ubezpieczenie, jednak banki rzadko wymagają wykupienie pakietu jeśli zaciągamy kredyt gotówkowy, w związku z niewysoką kwotą zobowiązania. Należy również sprawdzić w banku czy zapłacimy za wcześniejszą spłatę kredytu

Dobrze wybrany kredyt gotówkowy to bardzo ważna decyzja. Decydując się na niższe koszty miesięczne, nie możemy zapomnieć o kosztach całkowitych, a w porównaniu tych pomoże nam również RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, w którą wliczone są wszelkie dodatkowe opłaty. 

Pamiętajmy również, że konsultant w banku ma obowiązek udzielić nam wszelkich informacji o naszym przyszłym zobowiązaniu. A przecież pytanie nic nie kosztuje.


Czytaj więcej:
BIG a kredyt gotówkowy »
Kredyt gotówkowy a współmałżonek »
Jak sprawdzić czy moje dane są w BIK? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie