Czy kredyt samochodowy ma jakieś alternatywy?

Kredyt samochodowy nie jest jedyną formą pozyskania środków na zakup auta. Poznaj inne dostępne alternatywy.

Czy kredyt samochodowy ma jakieś alternatywy?
Myślisz o zakupie auta?

Kredyt samochodowy jest najtańszą formą uzyskania gotówki potrzebnej na kupno nowego pojazdu. Występuje w ofercie wielu banków i może być przeznaczony na różnego rodzaju pojazdy, samochody używane lub nowe, motocykle czy quady. Ponadto wiele banków oferuje kredyt bez specjalnych zaświadczeń z korzystnym oprocentowaniem. Kredyt samochodowy przeznaczony jest zarówno dla firm jak i osób fizycznych. Aby otrzymać kredyt, musimy posiadać zabezpieczenie pojazdu oraz zdolność kredytową. Jest to nadal najpopularniejsza forma uzyskania środków na samochód, lecz klienci szukają nowych alternatyw.

Leasing konsumencki

Inną formą zdobycia potrzebnej gotówki na zakup auta może być leasing konsumencki. Początkowo leasing był formą pozyskania środków pieniężnych na zakup nowego pojazdu, kierowaną jedynie do przedsiębiorców. Obecnie z leasingu mogą skorzystać także osoby fizyczne, a oferta ta została stworzona kilka lat temu. Leasing ten opiera się na zasadzie wynajmu od firmy leasingowej na czas od 12 nawet do 60 miesięcy, a po upływie terminu leasingobiorca ma prawo odkupić pojazd. Leasing konsumencki nie jest jednak popularną formą pozyskania gotówki, gdyż dostępny jest w ofercie niewielu firm. 

Niewątpliwą zaletą dla niektórych może być ograniczenie formalności, które posiada kredyt samochodowy. W przypadku leasingu, zgodnie z jego ideą, właścicielem pojazdu jest nadal firma leasingowa, tak więc nie musimy dokonywać rejestracji pojazdu. Ponadto leasingobiorca posiadający potrzebną kwotę początkową, np. 20%, czyli tzw. wkład własny, oraz pozytywną historię kredytową będzie mógł skorzystać z uproszczonej procedury, czyli otrzymać kredyt nawet bez zaświadczeń. Leasingodawca honoruje poza umowami o pracę, potrzebnymi w kredycie samochodowym, także umowy zlecenie, o dzieło czy innego typu kontrakty.

Dużym plusem, na który możemy liczyć przy leasingu, są liczne bonusy, oferowane przez firmę, takie jak dodatkowe ubezpieczenia czy tani serwis. Oczywiście leasing posiada także wiele minusów. Kredyt samochodowy jest z reguły tańszy niż leasing, co jest największą wada leasingu. Ponadto dla niektórych osób minusem oferty może być fakt, że przez okres leasingu nie będziemy właścicielami auta.

Pożyczka gotówkowa na samochód

Inna alternatywą może być pożyczka gotówkowa. Największą zaletą jest fakt, że tutaj zabezpieczeniem nie jest posiadany samochód, a więc w przypadku kłopotów gotówkowych, posiadacz auta będzie miał prawo do jego sprzedania. Ponadto nie ma konieczności przedstawiania umowy kupna auta, a więc będziemy mogli mieć gotówkę na koncie przed dokonaniem zakupu, co jest szczególnie ważne w przypadku starania się o samochód używany. Posiadając pieniądze na koncie, mamy większe możliwości przy negocjowaniu ceny.

Największym minusem pożyczki jest jej cena. Forma ta jest nadal stosunkowo droga, jeśli chodzi o pozyskanie gotówki na zakup samochodu, a kredyt samochodowy może być nawet o 30% tańszy niż pożyczka.

Poszukując idealnego rozwiązania na zakup samochodu, będziemy kierować się różnymi priorytetami. Dla większości z nas koszty będą stanowić najważniejszą kwestię, jednakże nie wszyscy będziemy mogli pozwolić sobie na najtańszą formę, jaką jest kredyt samochodowy. Z tego względu, podejmując decyzję o zakupie auta, warto poznać też inne możliwości jego sfinansowania.