Czy limit kredytowy jest lepszy niż karta kredytowa?

Poszukując dodatkowej formy dofinansowania, często sprawdzamy wszelkie dostępne opcje. Oprócz popularnego kredytu, mamy również do wyboru kartę kredytową oraz limit kredytowy. Które z tych rozwiązań lepiej spełnią nasze potrzeby?

Czy limit kredytowy jest lepszy niż karta kredytowa?
Limit kredytowy a karta kredytowa - o co w tym chodzi?

Zastanawiasz się jakie są różnice pomiędzy limitem kredytowym a kartą kredytową? Zastanawiasz się także w jakiej sytuacji lepiej skorzystać z limitu kredytowego a w jakiej użyć kartę kredytową? Trafiłeś więc w idealne miejsce, zapoznaj się z naszymi poradami.

 

Różnice pomiędzy limitem kredytowym a kartą kredytową:

 

1) limit kredytowy jest nierozłącznie związany z kontem osobistym, natomiast karta kredytowa jest najczęściej oddzielnym środkiem płatności,

 

2) aby uzyskać limit kredytowy należy złożyć specjalny wniosek w banku, który prowadzi nasz rachunek osobisty, często można tego dokonać online bez konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów. Karta kredytowa również wymaga złożenia wniosku, jednak ustalenie limitu kredytowego na karcie wymaga przedstawienia zaświadczeń o naszych zarobkach,

 

Najlepsze konta z limitem kredytowym sprawdź>>

3) limit kredytowy na koncie osobistym jest przeważnie niższy niż na karcie kredytowej, ponieważ bank weryfikuje nie tylko nasze zarobki i zdolność kredytową, jednak bierze pod uwagę również średnie saldo naszego rachunku,

 

4) oprocentowanie limitu kredytowego w koncie jest przeważnie niższe niż w przypadku karty kredytowej,

 

5) karta kredytowa posiada tak zwany okres bezodsetkowy, limit w koncie jest zawsze oprocentowany,

 

6) zasady spłaty zobowiązań są różne w przypadku obydwu rozwiązań: w przypadku limitu, zadłużenie zostaje spłacane przy każdym zasileniu konta osobistego; w przypadku karty, część zadłużenia musimy spłacić minimum raz w miesiącu.

 

Kiedy lepiej użyć limit kredytowy a kiedy kartę kredytową?

 

Obydwa rozwiązania są dodatkowym zabezpieczeniem domowego budżetu, ponieważ z założenia pomogą w utrzymaniu płynności finansowej. Istnieją jednak sytuacje, w których lepiej jest użyć kartę kredytową a istnieją takie, kiedy limit kredytowy sprawdzi się lepiej.

 

Płać kartą i korzystaj z rabatów sprawdź

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy to chcemy zakupić telewizor, niestety nie posiadamy wystarczającej ilości gotówki, ale mamy pewność, iż w przeciągu miesiąca otrzymamy zastrzyk gotówki. W takiej sytuacji lepiej jest skorzystać z karty kredytowej. Dlaczego? Ponieważ ta posiada okres bezodsetkowy, w ten sposób możemy uniknąć dodatkowych kosztów w postaci odsetek i cieszyć się telewizorem wcześniej.

 

Innym przykładem może być identyczna sytuacja z tym, że wiemy, iż w najbliższym czasie nie będziemy mieli zastrzyku gotówki. Z którego produktu lepiej skorzystać? W tej sytuacji lepiej skorzystać z limitu kredytowego, ponieważ oprocentowanie jest niższe, a poza tym bank nie wymaga comiesięcznej spłaty kwoty minimalnej jak w przypadku karty kredytowej.

 

Są to oczywiście przykładowe wykorzystania obydwu narzędzi. Radzimy dokładnie zapoznać się z ich funkcjonowaniem przed podjęciem decyzji dotyczącej ich użytkowania.

 

Sprawdź również:

Kredyt gotówkowy czy limit kredytowy? »

Karta kredytowa - jak płacić i nie stracić? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie