Czy na kredyt preferencyjny mogą liczyć tylko studenci?

Kredyt Preferencyjny gwarantuje wsparcie w spłacie rat kredytu. Czy tylko studenci mogą liczyć na jego otrzymanie?

Czy na kredyt preferencyjny mogą liczyć tylko studenci?
Kto może liczyć na dopłaty do rat zadłużenia?
  • kredyt preferencyjny
  • Rodzina na Swoim
  • kredyt rolniczy

Kredyt preferencyjny najczęściej kojarzony jest ze studentami, mogącymi liczyć na lepsze niż standardowe warunki przyznania i spłaty zadłużenia, którego część zostanie pokryta ze Skarbu Państwa. W ten sposób zachęca się młodych ludzi z mniej zamożnych rodzin do podjęcia kształcenia na uczelniach wyższych, często z dala od rodzinnego domu. Czy kredyt preferencyjny jest jednak opcją dostępną tylko dla studentów? Czy mogą na niego liczyć również inne osoby?

 

Preferencyjny kredyt mieszkaniowy

 

Rządowe programy wspierania młodych osób planujących zakup własnego mieszkania umożliwiają zaciągnięcie kredytu hipotecznego z dopłatami w pierwszych ośmiu latach kredytowania pozwalającymi zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. 

 

Chociaż skorzystanie z projektu Mieszkanie dla Młodych (dawniej Rodzina na Swoim) narzuca na kredytobiorcę pewne ograniczenia – nabytej w ramach pożyczonych od banku pieniędzy nieruchomości nie mamy prawa sprzedać czy wynająć, w okresie otrzymywana dopłat do rat kredytu nie możemy również wejść w posiadanie innego mieszkania lub domu – pozostaje wciąż korzystną opcją dla osób w wieku do 35 lat szukających własnego M. Szczególne wsparcie finansowe czeka na młodych, którym w czasie nieprzekraczającym 5 lat od momentu zaciągnięcia kredytu urodzi się trzecie dziecko.

 

Więcej informacji o programie Mieszkanie dla Młodych znajdziecie na oficjalnej stronie programu.

 

Kredyt preferencyjny dla rolników

 

Preferencyjne kredyty, obejmujące długie okresy spłat i niskie oprocentowanie przeznaczone, są również dla osób prowadzących udokumentowaną działalność rolniczą. Dzięki dofinansowaniu ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która pokryje część odsetek, rolnicy mogą uzyskać kredyty na: 

 

  • zakup nowoczesnych maszyn czy 
  • wprowadzenie nowych technologii zapewniających lepszą jakość produkcji. 

 

  • Rolnicy mogą liczyć również na przyznawany na preferencyjnych zasadach kredyt klęskowy, dofinansowywany prze ARiMR, pozwalający wznowić działalność po utracie dobytku (plonów, ciągników, nawozów itd.) w wyniku klęski żywiołowej.

 

Uzyskanie kredytu preferencyjnego wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu formalnych wymagań (ograniczeniem wielu z nich jest często wiek – mniej niż 25 lat w momencie podejmowania studiów w przypadku kredytów studenckich, nie więcej niż 35 lat w ramach programu Rodzina na Swoim czy mniej niż 40 lat w przypadku linii „nMR” kredytu rolniczego), warto więc uważnie zapoznać się z ofertą współfinansowanych kredytów. 

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie