Czy oddłużanie oznacza koniec problemów finansowych?

Oddłużanie to jeden ze sposobów próby wyjścia z pętli kredytowej. Czy oddłużanie to jednak odpowiednie rozwiązanie? Co warto wiedzieć o tej formie pomocy?

Czy oddłużanie oznacza koniec problemów finansowych?
Oddłużanie - rozwiąże Twoje problemy?

O oddłużaniu pisaliśmy już w poprzednim artykule. Oddłużanie oznacza pomoc zewnętrzną w rozwiązaniu problemów finansowych, głównie związanych ze spłatą zobowiązań, które często mogą doprowadzić do niewypłacalności.

 

Kto oferuje usługi oddłużania?

 

Wspominaliśmy, iż na rynku pojawia się coraz więcej instytucji, które deklarują, iż są w stanie rozwiązać nasze problemy finansowe. Wspominaliśmy także, iż we współpracy z tego typu firmami należy się kierować zasadą ograniczonego zaufania. Firmy oddłużeniowe mogą pomóc w uporządkowaniu finansów, ale niestety mogą równie dobrze spowodować więcej problemów, gdyż za samą usługę również trzeba zapłacić.

 

Firmy oddłużeniowe zatrudniają lub posiadają dostęp do osób z szeroką wiedzą finansową, która pomaga w negocjowaniu z wierzycielami oraz oferuje profesjonalne porady swoim klientom. Z ich usług mogą korzystać zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorstwa.

 

Jak oddłużanie może pomóc kredytobiorcy?

 

Przede wszystkim rola firm oddłużeniowych polega na negocjacji z wierzycielami. To znaczy, iż firma oddłużeniowa będzie rozmawiała przykładowo z bankami czy innymi instytucjami w sprawie:

 

  • odroczenia lub też wydłużenia terminu spłaty, które pomogą w odciążeniu budżetu domowego, poprzez zmniejszenie miesięcznej raty
  • cofnięcia zajęcia komorniczego
  • umożenia naliczonych odsetek karnych za spóźnienie w spłacie
  • obniżenia oprocentowania pozostałej kwoty do spłaty
  • zmiany planu spłat rat
  • negocjocji umorzeń wobec ZUS oraz US
  • restrukturyzacji kredytu

 

Sporo firm oddłużeniowych oferuje darmową weryfikację aktualnej sytuacji potencjalnego klienta. Pomoże to zarówno osobie zadłużonej jak i firmie oferującą usługi zrozumieć potrzeby i możliwości pomocy.

 

Dzięki firmie oddłużeniowej sytuacja z wierzycielami może stać się bardziej transparentna. Wierzyciele już wiedzą, iż wyrażamy chęć spłaty zadłużeń, potrzebujemy jednak więcej czasu i spłat w mniejszych kwotach. Oczywiście nie jest to sytuacja komfortowa dla wierzyciela, ale z pewnością bardziej korzystna niż całkowity brak spłaty zadłużenia.

 

Wady korzystania z oddłużania

 

Jak już wspomnieliśmy, firma oddłużeniowa pobierze za wszelkie czynności związane z negocjacjami stosowne opłaty. Nasze problemy finansowe nie znikają, bo nasze długi w dalszym ciągu musimy spłacić, choć w zmienionej formie. Sytuacja staje się jednak bardziej klarowna i dysponujemy planem, który umożliwia nam spłatę długów o czasie, ale jednocześnie nie rujnuje całkowicie naszych finansów domowych.

 

Wobec zwiększenie ilośc firm oddłużeniowych na rynku, prosimy jednak o rozwagę oraz dokładne sprawdzenie oferowanych usług przed dokonaniem zapłaty. Warto spróbować wynegocjować otrzymanie wstępnego cennika, ewentualnych kosztów dodatkowych oraz dokładny opis możliwych działań w naszej sprawie. Zapytajmy również o planowany czas trwania usługi oraz przedstawienie nam osób, które będą naszymi przedstawicielami.

 

Oddłużanie może więc pomóc w uporządkowaniu naszej sytuacji finansowej, nie rozwiąże jednak wszystkich naszych problemów. Należy pamiętać, ze długi zawsze trzeba spłacać, dzięki oddłużaniu możemy tego dokonać z większa łatwością.

 

Warto przeczytać:

Jakie są konsekwencje niespłacenia chwilówki? »

Umowa kredytowa - prawa i obowiązki klienta »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie