Czy opłaca się wcześniej spłacić kredyt gotówkowy?

Nieraz po zaciągnięciu zobowiązania w banku, po jakimś czasie udaje nam się zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Powinniśmy jednak wiedzieć, kiedy opłaca nam się wcześniej spłacić kredyt gotówkowy. 

Czy opłaca się wcześniej spłacić kredyt gotówkowy?
Spłać już dziś zaciągnięty kredyt?

ABC wcześniejszej spłaty kredytu

 

Koszt wcześniejszej spłaty

Na początek, gdy zdecydujemy się na kredyt gotówkowy, powinniśmy zwrócić uwagę czy bank, w którym zaciągamy zobowiązanie nie naliczy nam dodatkowego procentu za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Jest to szczególnie ważne, jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że taka sytuacja może w przyszłości nastąpić i będziemy chcieli wcześniej spłacić nasz kredyt gotówkowy. 

  • Niestety niewiele banków oferuje spłatę zobowiązania bez konieczności poniesienia dodatkowych kosztów. Najwięcej korzyści w tej sprawie możemy osiągnąć w Banku BZ WBK, ING Banku Śląskim, mBanku, czy Raiffeisen Polbanku.
  • Według analiz, najwięcej będzie kosztowała nas wcześniejsza spłata kredytu w Getin Banku, który, z drugiej strony, obecnie posiada atrakcyjne oferty kredytowe, biorąc pod uwagę oprocentowanie. 
     

Uregulowania prawne

Kredyt gotówkowy wzięty przed 18 grudnia 2011 rokiem nie był obciążony dodatkowymi opłatami za wcześniejszą spłatę. Zgodnie z prawem banki nie mogły pobierać dodatkowych prowizji. Niedawno wprowadzona nowelizacja do ustawy o kredycie konsumenckim mówi, że wartość dodatkowych kosztów związanych z wcześniejszą spłatą kredytu będzie zależała od czasu, kiedy był wzięty kredyt. Warto jest dlatego poznać uregulowania prawne w tej kwestii. 

► Jeśli stopa procentowa naszego kredytu jest stała, to kredytodawca może zawrzeć w umowie prowizję za wcześniejszą spłatę.
Mowa tu o stałej stopie procentowej, gdyż w sytuacji, gdy oprocentowanie naszego kredytu będzie zależne przykładowo od stawki WIBOR czy LIBOR, bank nie będzie miał dowolności w tym względzie.

Ponadto bank nie będzie mógł pobrać prowizji, jeśli wartość spłacanego kredytu w czasie 12 miesięcy jest niższa od trzykrotności średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, ogłaszanego przez GUS w Monitorze Polskim.
 

O czym warto pamiętać

► Generalnie opłata dodatkowa za wcześniejszą spłatę kredytu wynosi od 1 do 3%, a prowizja ta nie może przekraczać wartości odsetek do końca umowy.

Przed decyzją o wcześniejszej spłacie powinniśmy przeanalizować kilka wariantów.

Kredyt gotówkowy jest stosunkowo drogą formą zdobycia dodatkowych pieniędzy. Z tego względu często lepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsza spłata. Jednakże powinniśmy sprawdzić, czy lokując wolne środki, np. na lokacie, nie zyskamy na tym więcej.

Ponadto w przypadku kredytów w obcej walucie powinniśmy dobrze określić moment jego spłaty, ze względu na wahania kursu. Oczywiście nigdy nie możemy przewidzieć, jak za kilka lat będzie wyglądał kurs, lecz lepiej jest przyjrzeć się tej kwestii bliżej.

Wcześniejsza spłata kredytu dla wielu z nas będzie oderwaniem się od zobowiązania, łączącym się z komfortem psychicznym. Przed podjęciem tej decyzji należy się jednak przekonać ile będzie nas to kosztowało, i czy wolnych środków nie lepiej zainwestować.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie