Z okazji nowego roku obniżamy oprocentowanie pożyczki o 50%
RRSO 10,56%
Sprawdź koszty kredytu

Przykład reprezentatywny dla wariantu 10 000 zł na 24 miesiące: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,56%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 11 083,10 zł, oprocentowanie stałe: 4,74%, całkowity koszt kredytu: 1083,10 zł (w tym: prowizja: 554,09 zł (5,25%), odsetki: 529,01 zł), 24 równe, miesięczne raty w wysokości 461,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 30.12.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wartość oprocentowania i prowizji jest obniżona o 50% w stosunku do standardowej oferty pożyczki. Pożyczkę na dowód mogą otrzymać osoby mające relację z Bankiem oraz uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać Pożyczkę na dowód, niezbędne jest posiadanie adresu e-mail. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.

Zwiń

Czy osoba prywatna może ogłosić niewypłacalność?

Jeszcze niedawno jedynie prowadzącym działalność gospodarczą przysługiwało prawo ogłoszenie niewypłacalności w celu umorzenia długów. Dziś niewypłacalność ogłosić może również osoba prywatna. W jakich przypadkach? 

Czy osoba prywatna może ogłosić niewypłacalność?
Prawo do ogłoszenia niewypłacalności przysługuje nie tylko prowadzącym działalność gospodarczą!
  • niewypłacalność konsumencka
  • kiedy osoba prywatna może ogłosić niewypłacalność?

Niewypłacalność firm i spółek to nic nowego. Stosunkowo świeżą jest jednak wprowadzona do prawa upadłościowego ustawa o niewypłacalności osób prywatnych, która daje konsumentowi prawo do ogłoszenia upadłości finansowej (nawet temu, który nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej), co, w efekcie, powoduje umorzenie części wciąż niepokrytych zobowiązań dłużnika (banki przestają naliczać odsetki czy opłaty windykacyjne od naszych zobowiązań).

 

Co to jest niewypłacalność konsumencka?

 

Niewypłacalność konsumencka ogłaszana jest w momencie, gdy nie radzimy sobie ze spłatą wszystkich zadłużeń (często zaciągając kolejne kredyty nie zważając na ich warunki tylko po to, by pokrywać na bieżąco raty wcześniejszych zadłużeń). Wpadamy w błędne koło wciąż nowych zobowiązań kredytowych i często nie starcza nam już na opłacenie rachunków za wadę, prąd czy gaz.

 

Kto i kiedy może ogłosić niewypłacalność?

 

Droga do sądowego uzyskania potwierdzenia naszej niewypłacalności nie jest łatwa. Gdyby była, o możliwość zwolnienia z konieczności opłacania kredytowych zobowiązań ubiegałoby sie zapewne wielu dłużników. 

 

Musimy więc pamiętać, że wniosek o ogłoszenie upadłości (składany zawsze osobiście przez osobę fizyczna) złożyć można jedynie w sytuacji, gdy nasza niewypłacalność jest wynikiem niezależnych od nas nieszczęśliwych zdarzeń losowych, takich jak: 

 

  • wypadek ze skutkiem ograniczenia fizycznej lub psychicznej zdolności do wykonywania pracy lub
  • sytuacja gdy ilość wierzycieli przekracza nasze zdolności finansowe.

 

Nawet udokumentowanie zdarzenia, które stało się przyczyną niewypłacalności nie gwarantuje jeszcze, że nasza finansowa upadłość zostanie przez sąd uznana. Musimy jeszcze udowodnić, że do czasu wystąpienia zdarzenia uczciwie i regularnie spłacaliśmy wszelkie zobowiązania (a więc nie zadłużaliśmy sie z myślą, że pewnego dnia skierujemy wniosek do sądu o uznanie naszej niewypłacalności) oraz że podejmiemy się spłaty zaległych składek w przeciągu 5 lat

 

 

WAŻNE: Na pozytywne rozpatrzenie sądowego wniosku nie powinny liczyć osoby, które zaciągnęły kredyt konsolidacyjny scalający w jeden wszystkie wcześniejsze zobowiązania względem banków.

 

Poprawnie wypełniony wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym (opłata wynosi 200 zł), zapoznawszy się wcześniej ze wszystkimi czynnikami, które mogą zadecydować o tym, czy sąd zdecyduje o jego pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu.

 

Wpadnięcie w pętle zadłużenia to dla wielu bardzo trudna sytuacja. Pamiętajmy jednak, iż przed ogłoszeniem upadłości, powinniśmy spróbować wszelkich innych rozwiązań, takich jak sprawdzone firmy oferujące usługi oddłużania czy próba renegocjacji warunków spłaty na własną rękę. I nie bójmy się mówić o naszych problemach!

 

Przeczytaj również:

Upadłość firmy - Relacja właściciela biura podróży »

Kto pomoże Ci rozwiązać spór z bankiem? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie