Z okazji nowego roku obniżamy oprocentowanie pożyczki o 50%
RRSO 10,56%
Sprawdź koszty kredytu

Przykład reprezentatywny dla wariantu 10 000 zł na 24 miesiące: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,56%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 11 083,10 zł, oprocentowanie stałe: 4,74%, całkowity koszt kredytu: 1083,10 zł (w tym: prowizja: 554,09 zł (5,25%), odsetki: 529,01 zł), 24 równe, miesięczne raty w wysokości 461,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 30.12.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wartość oprocentowania i prowizji jest obniżona o 50% w stosunku do standardowej oferty pożyczki. Pożyczkę na dowód mogą otrzymać osoby mające relację z Bankiem oraz uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać Pożyczkę na dowód, niezbędne jest posiadanie adresu e-mail. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.

Zwiń

Czy pożyczki społecznościowe są konkurencją dla banków?

W dobie dostępności do wielu alternatywnych rozwiązań, sporo klientów stara się zrezygnować z usług bankowych. Czy pożyczki społecznościowe mogą zagrozić bankom?

Czy pożyczki społecznościowe są konkurencją dla banków?
Czy pożyczka społecznościowa się opłaca?
  • pożyczki społecznościowe
  • kredyt gotówkowy
  • oprocentowanie
  • wiarygodność finansowa

Pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy, gdy pilnie potrzebujemy gotówki, a akurat nikt z bliskich lub znajomych nie dysponuje odpowiednio wysoką kwotą, to kredyt. Banki chętnie oddają pieniądze w użytkowanie swoich klientów, bo dobrze zarabiają na odsetkach. Tymczasem coraz większą popularność zyskują internetowe portale, na których uzyskać można pieniądze na dowolny cel od innych użytkowników wirtualnych platform finansowych. Co to są pożyczki społecznościowe i czy mogą stać się one realną konkurencją dla banków?

 

Pożyczki społecznościowe

 

Największe platformy finansowe takie jak kokos.pl czy lendico.pl gromadzą zarówno inwestorów - osoby w żaden formalny sposób niezwiązane z działalnością bankową lub parabankową, mające akurat nadwyżkę gotówki i chcące na tej nadwyżce zarobić, oraz pożyczkobiorców – wszystkich tych, którym potrzebny jest dodatkowy zastrzyk gotówki niezależnie od jej przeznaczenia. 

 

Wystarczy zarejestrować się w wybranym serwisie, przygotować kopię dowodu osobistego oraz dokonać przelewu bankowego w wysokości od 1 grosza do 1 złotego w celu uwiarygodnienia swojej tożsamości. Później można już przygotować ofertę - opisać, jakiej pożyczki potrzebujemy i ustalić warunki spłaty, a serwis, jako pośrednik, skojarzy nas z wybranymi inwestorami, spośród których będziemy mogli wybrać tego, który zaproponuje nam najlepsze warunki.

 

Czy pożyczki społecznościowe to lepsza opcja niż kredyt bankowy?

 

Z pewnością tak

 

  • Nawet jeśli okażemy się dla inwestora mało wiarygodni (nasze zarobki nie są najwyższe lub wpływają bardzo nieregularnie) i tak możemy liczyć na oprocentowanie nieprzekraczające 10,5%, a więc niższe od rynkowych cen bankowych kredytów gotówkowych.

 

  • Jeśli natomiast nasza zdolność kredytowa jest duża, a okres spłaty pożyczki krótki, możemy liczyć na oprocentowanie nominalne rzędu nawet 4%. Wszystkie warunki są przejrzyste, pożyczki społecznościowe nie wiążą się też z żadnymi dodatkowymi ukrytymi kosztami. Od pożyczkobiorcy pobierana jest jedynie opłata manipulacyjna wynosząca od 2,25% do 5% wysokości zadłużenia, odejmowana już na początku z wysokości wypłaconych nam w formie pożyczki pieniędzy.

 

  • Pożyczki społecznościowe opłacalne są również dla inwestorów i być może dlatego coraz więcej osób chętnie oferuje swoje pieniądze innym użytkownikom serwisu. Rzadko zdarza się, by cała kwota wysokiej pożyczki była wypłacana przez jednego tylko inwestora, ryzyko poniesienia strat w przypadku ewentualnej utraty zdolności kredytowej pożyczkobiorcy rozdzielane jest więc na więcej osób. To również sam inwestor decyduje, czy chce udzielić pożyczkę osobie mało wiarygodnej finansowo, u której ryzyko zaprzestania spłaty jest stosunkowo duże, ale której każdorazowa wpłata raty jest również związana z większym zyskiem.

 

Pożyczki społecznościowe to zdecydowanie tańsza od bankowych kredytów opcja dla wszystkich tych, którym pilnie potrzebna jest gotówka. Ich coraz lepsza pozycja na rynku usług finansowych świadczy o tym, że bankom wyrasta w końcu konkurencja. 

 

Sprawdź również:

Czy pożyczki społecznościowe są legalne i bezpieczne? »

Trudności w otrzymaniu kredytu gotówkowego »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie