Czy sprowadzenie samochodu z zagranicy musi być drogie?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy nie musi być drogie. Zapoznaj się z naszymi radami dotyczącymi obniżenia kosztów tej operacji.

Czy sprowadzenie samochodu z zagranicy musi być drogie?
Sprowadzenie samochodu - jak obniżyć koszty?

Zastanawiasz się czy sprowadzenie samochodu z zagranicy jest drogie? Oczywiście istnieją pozytywne i negatywne aspekty zakupu auta poza granicami Polski. Nie brak jednak sposobów oraz metod postępowania, które mogą ułatwić cały proces i sprawić, iż ten nie będzie tak uciążliwy i drogi.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi radami.

Jak taniej sprowadzić samochód z zagranicy?

 

1. Samodzielnie czy z pomocą?

Przede wszystkim musimy zdecydować czy samochodu będziemy poszukiwali na własną rękę czy też wynajmiemy specjalizującą się w tym firmę. Z pewnością zaoszczędzimy pieniądze, jeżeli zdecydujemy się na samodzielne poszukiwanie samochodu. Z drugiej jednak strony, na taką operację musimy poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Ty musisz podjąć decyzję – albo zapłacisz firmie, albo zaoszczędzisz, ale poświecisz swój czas.

2. Pojemność silnika ma znaczenie

Kolejnym aspektem wpływającym na koszt ściągnięcia samochodu z zagranicy jest jego pojemność. Jeżeli nie zależy nam na żadnym konkretnym modelu, lepiej jest kupić samochód o mniejszej pojemności silnika, tzn. mniejszej niż 2000 cm3 , ponieważ wówczas akcyza wynosi 3,1%, w przeciwnym razie wynosi 18,6%, co jest sporą różnicą w kosztach.

3. Urząd Celny a...podatek

Dodatkowo warto także wiedzieć, iż Urząd Celny w Polsce po zakupie auta dokonuje porównania jego ceny (tej, która widnieje na naszej fakturze) ze średnią cena takiego samego auta w Polsce. Dzieje się tak dlatego, że od ceny zakupionego samochodu pobiera sie podatek. Podatek pobierany jest od ceny średniej jaka kształtuje się w Polsce. Jeżeli więc znajdziemy wyjątkową okazję i zakupimy samochód za granicą w bardzo atrakcyjnej cenie, musimy liczyć się z tym, iż podatek i tak zapłacimy od ceny tego auta w Polsce.

Dolicz standardowe koszty przy zakupie samochodu

Sprowadzenie samochodu z zagranicy nie musi być drogie. Należy jednak pogodzić się ze zwyczajowymi kosztami, takimi jak:

  • tłumaczenie dokumentów, 
  • opłata recyklingowa, 
  • podatek VAT, 
  • akcyza, 
  • badanie techniczne, 
  • ubezpieczenie oraz 
  • rejestracja. 

Większość tych kosztów należy ponieść przy zakupie samochodu, bez względu na to czy został zakupiony w Polsce czy za granicą.

Warto się jednak zastanowić w jaki sposób ułatwić sprowadzenie samochodu z zagranicy oraz obniżyć jego koszty.