Czy warto otworzyć wspólne konto bankowe z partnerem?

Zastanawiasz się czy połączenie finansów z współmałżonkiem to dobre rozwiązanie? W dzisiejszym poradniku znajdziesz odpowiedź na pytanie czy jedno konto bankowe w związku ma więcej zalet czy wad.

Czy warto otworzyć wspólne konto bankowe z partnerem?
Czy konto bankowe z współwłaścicielem to dobry wybór?

Wspólne konto bankowe z partnerem jest tematem numerem jeden jeżeli chodzi o rozmowy dotyczące finansów w związku. Mówi się także o rozdzielności majątkowej oraz kontroli domowego budżetu.

 

W dzisiejszym artykule skupimy się na zaletach i wadach otworzenia wspólnego rachunku bankowego z partnerem, co mamy nadzieję pomoże Wam w podjęciu takiej decyzji.

 

Wspólny rachunek bankowy – warto?

 

Zacznijmy od zalet.

 

1. Przede wszystkim wspólny rachunek bankowy gwarantuje, lub też powoduje całkowitą transparentność naszych finansów. Oznacza, to, iż obydwie połowy doskonale wiedzą na co wydaje pieniądze druga osoba.

 

2. Ponadto kontrola finansów leży po obu stronach, co oznacza, iż obydwoje odpowiadacie za trzymanie budżetu domowego w ryzach i macie wgląd we wszelkie wpływy i wydatki. Łatwiej ustalić zatem polecenia zapłaty i nie martwić się o terminy płatności rachunków. 

 

3. Zaletą jest także to, ze obydwie strony maja nieograniczony dostęp do środków znajdujących się na koncie. Posiadanie wyższego salda miesięcznego często ułatwia również obniżenie kosztów konta czy kart debetowych oraz pomaga w otrzymaniu dodatkowych produktów bankowych, takich jak kredyty czy limity kredytowe. Wspólne konto bankowe to najczęściej wyższa zdolność kredytowa.

 

Wspólny rachunek bankowy – nie warto?

 

Każda zaleta może zamienić się w wadę.

 

1. Taka przejrzystość finansów utrudnia robienie zakupów, o których nie chcemy informować partnera, np. prezenty z okazji urodzin. Oczywiście w takiej sytuacji można skorzystać np. z karty kredytowej, nie powiązanej z naszych kontem osobistym.

 

2. Nieograniczony dostęp do środków gotówkowych również może zmienić się w wadę, jeżeli na przykład jedna ze stron nieumiejętnie zarządza finansami i może "opróżnić" rachunek bankowy. Dodatkowo, różnica w zarobkach obu osób może stać się powodem do kłótni, jeśli współmałżonek o niższych dochodach jest głównych użytkownikiem konta. Warto zatem ustalić dzienny limit wypłat czy operacji bezgotówkowych, co pomoże w kontroli wydatków.

 

3. Problemem może stać się również sytuacja, w której jeden ze współwłaścicieli popadnie w trudności finansowe. Przykładowo, jeśli jedna z osób otrzyma nadzór komorniczy, druga może stracić dostęp do konta i środków na nim zgromadzonych. 

 

4. Warto również pamiętać, iż w momencie chęci rezygnacji ze wspólnego konta, wszyscy współwłaściciele muszą być obecni a rachunek zostanie zlikwidowany.

 

W celu uniknięcia pewnych nieprzyjemności, można spróbować otworzyć wspólne konto bankowe, na które przelewana będzie co miesiąc określona kwota i korzystać ze środków tam zgromadzonych do opłat za wspólne wydatki. Jednocześnie każdy ze współmałżonków może nadal posiadać swój indywidualny rachunek i tym samym zachować indywidualność finansową.

 

Jak założyć wspólny rachunek bankowy?

 

Jest to bardzo proste. Działa identycznie jak w przypadku konta osobistego. To znaczy: wypełniamy wniosek o konto bankowe, a następnie dwie osoby podpisują umowę z bankiem. Formalności można dopełnić osobiście, drogą internetową lub telefoniczną. Tak samo jak w przypadku indywidualnego rachunku, każdy ze współwłaścicieli otrzyma kartę debetową oraz dostęp do systemu bankowości internetowej.

 

Wspólne konto bankowe może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla par, ale wcale nie musi. Wszystko zależy od Waszego zaufania, stosunku do pieniędzy i zasad jakie sobie wyznaczycie. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw i wybrać sposób zarządzania finansami w związku.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie