Czy warto założyć firmę w Polsce

Chcesz być w pełni odpowiedzialny za swoją karierę, masz dość pracy na etacie i ciągłych ograniczeń? Samozatrudnienie w Polsce - czyli czy opłaca się otworzyć firmę w naszym kraju?

Czy warto założyć firmę w Polsce
Własna działalność gospodarcza krok po kroku

Trzy miliony osób posiada w naszym kraju jednoosobową firmę. Jest to ciągle atrakcyjna forma pracy w porównaniu do pracy na etacie, ale zauważyć można także spadek w liczbie zakładanych przedsiębiorstw.

Raport, który przeprowadziła firma Amway pokazuje, że aż 73% z nas jest entuzjastycznie nastawiona do ogólnie ujętej przedsiębiorczości. W Europie średnia wynosi 69%.

Osoby przed trzydziestką należą do szczególnego grona optymistów. Badanie przeprowadzone przez fundację Initum ilustruje, że aż 70% studentów marzy o tym, by otworzyć własną firmę.
 

Własna firma  w pigułce krok po kroku

Czy wiecie, że na założenie swojej działalności macie szansę dostać od 20 do 40 tysięcy złotych. I to bez obowiązku spłaty. Gdzie szukać dotacji? Odpowiadamy: w powiatowych urzędach pracy oraz organizacjach, które zarządzają środkami europejskimi.

W naszym kraju pierwsze kroki w biznesie są chronione specjalnymi przywilejami. Otóż dwa pierwsze lata to możliwość odprowadzania składek do ZUSu w bardzo atrakcyjnej formie.

Jeżeli jednak zastanawiacie się poważnie nad tym, czy założyć własną firmę, przeanalizujcie to, czy posiadacie niezbędne cechy. Przede wszystkim: świetna organizacja czasu, samokontrola, łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi i cierpliwość.

Mając swoją firmę nasze przyszłe zarobki będą relatywne do przedsiębiorczości. W koszty zawsze można wrzucić różnego rodzaju wydatki firmowe, jak na przykład kupno samochodu, telefonu służbowego czy laptopa.
 

Zakładamy firmę, czyli niezbędne formalności

  • Wypełnienie wniosku CEIDG-1 (składamy go w urzędzie miasta/gminy)
  • Wypełnienie formularza ZUS ZUA lub ZZA (składamy go w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych)
  • Wypełnienie formularza VAT-R (składamy go w Urzędzie Skarbowym, liczcie się z opłatą skarbową)
 

Powody, dla których nie warto założyć w Polsce firmy

 

1. Papierologia i biurokracja

Wszystkim wydaje się, że sama rejestracja jest największym problemem. Jednak w naszym kraju sama rejestracja nie zabiera dużo czasu. Prawdziwą zmorą przedsiębiorców są jednak kontrole, które mogą być przeprowadzane przez wiele różnych instytucji. Biurokracja, z którą staniecie oko w oko w sądach, Urzędzie Skarbowym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na pewno da popalić. Lepiej przygotować się na to psychicznie.
 

2. Składki ZUS

Przygotujcie się na comiesięczne składki, które odprowadzać będziecie musieli do ZUSu. Przez pierwsze dwa lata są one całkiem preferencyjne, jednak później zmienia się to na kilkaset złotych co miesiąc. Z kont osób, które prowadzą własną działalność dłużej niż dwa lata co miesiąc znika ponad 1000 złotych, które trafiają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Złą wiadomością jest także fakt, że składki rosną z roku na rok. Od 2011 ich wzrost szacuje się aż o 15%.
 

3. Brak godzin pracy

Osoby, które prowadzą swoją firmę, pracują przez całą dobę. Nienormowany czas pracy ma oczywiście swoje zalety, ale w praktyce oznacza to zaangażowanie 24 godziny na dobę. Zapomnijcie o wakacjach, urlopach i dniach wolnych od pracy. Własna firma to ciągłe analizowanie i pilnowanie, czy biznes się kręci.
 

4. Zdolność kredytowa

Jeżeli jesteś nowym przedsiębiorcą, nie nastawiaj się na to, że bank z łatwością udzieli kredytu. Na zainteresowanych czeka bardzo dokładna analiza przychodów firmy, prośba o PIT-y z zeszłym lat. Banki patrzą nieufnie na osoby, które rozpoczęły swoją działalność. Statystyka pokazuje, że ponad 30% z nowych przedsiębiorstw upada już po pierwszym roku funkcjonowania.
 

Powody, dla których warto założyć w Polsce firmę

 

1. Samorealizacja

Jeżeli jesteś osobą, która uwielbia niezależność i pragnie założyć swoją firmę, ponieważ potrzebuje możliwości decydowania o swojej karierze i biznesie – jednoosobowa działalność to strzał w dziesiątkę. Praca dla siebie to także szansa na spełnienie zawodowe, realizację projektów, które pewnie na normalnym etapie nie miałyby szans na wprowadzenie w życie.
 

2. Lepsze zarobki

Oczywiście nie od razu, ale z czasem właściciele firm jednoosobowych mogą zacząć cieszyć się atrakcyjnymi zarobkami. Wszystko zależy od pomysłu na biznes i talentu w zarządzaniu firmy. Fakty jednak mówią same sa siebie: najbogatsi Polacy zaczynali od zakładania swoich własnych firm. Przez ostateczną decyzją, pamiętajcie o przygotowaniu biznesplanu i analizy zyskow i strat przyszłego przedsiębiorstwa.
 

3. Brak rutyny

Jeżeli praca w korporacji to perspektywa tych samych obowiązków i stagnacji, założenie własnej firmy jest zachęcającą opcją. Nie będziecie się nudzić – prowadzenie firmy to gwaracja na ciekawą pracę, poznawanie nowych ludzi i kreowanie swojej biznesowej przyszłości dokładnie w taki sposób, na jaki macie ochotę.
 

4. Dofinansowania

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność mają szansę na różnego rodzaju dofinansowania. Możliwości jest kilka: urząd pracy oraz środki z Unii Europejskiej. Poza tym dostępne są kredyty na rozwój firmy, którymi warto się zainteresować.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie