Czy wcześniejsza spłata kredytu kosztuje?

Nikt nie lubi mieć długów, dlatego z chęcią wykorzystalibyśmy możliwość wcześniejszego pozbycia się zadłużenia. Taka spłata kredytu wiąże się jednak z prowizją narzucaną przez banki. 

Czy wcześniejsza spłata kredytu kosztuje?
Wcześniejsza spłata kredytu a prowizja
  • kredyt hipoteczny
  • prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu

Kredyty hipoteczne to kredyty długoterminowe, których spłacanie trwa zwykle od 30 do 35 lat, a my przez cały ten czas jesteśmy dłużnikami banku. Nic więc dziwnego, że osoby, którym status materialny wkrótce po zaciągnięciu kredytu umożliwi natychmiastową spłatę obciążenia chcą jak najwcześniej pozbyć się uciążliwego balastu.

 

Czy wcześniejsza spłata kredytu wiąże się ze stratami?

 

Bankom zależy oczywiście na tym, byśmy nie podjęli się wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego (zarabiają przecież na odsetkach, a te są najwyższe w początkowym okresie spłacania zadłużenia). To właśnie dlatego banki zabezpieczają się przed ewentualnością wcześniejszej spłaty kredytu poprzez odpowiedni zapis w umowie zaznaczający, że przed upływem określonego czasu (najczęściej mowa o 3 latach) nie możemy spłacić całości zadłużenia, lub też narzucając prowizję od kwoty pozostałej do uregulowania w przypadku, gdy zdecydujemy się na spłatę kredytu przed upływem 3 lat od jego zaciągnięcia.

 

Jak naliczana jest prowizja za wcześniejszą spłatę?

 

W umowie na pewno znajdziemy zapis o wysokości prowizji naliczanej w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Załóżmy, że po dwóch latach spłacania kredytu w regularnych ratach mamy wciąż 100 000 złotych zadłużenia. Prowizja za wcześniejszą spłatę naliczana jest przez pierwsze trzy lata od momentu zaciągnięcia kredytu i wynosi 3% (przykład, sprawdź w umowie, jak wygląda to w twoim banku!). Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się na spłatę całości kredytu zapłacimy prowizję wynoszącą 3% z kwoty pozostałej do zapłaty (100 000 złotych), a więc 3000 złotych.

 

Warto jednak każdorazowo szukać najlepszych dla nas opcji i dokładnie zapoznać się z umową, by rozważyć, czy wczęsniejsza spłata kredytu będzie opłacalna. Jeszcze niedawno bank PKO BP pobierał prowizję w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu tylko w przypadku całkowitej spłaty zadłużenia. Spłata kredytu mogła więc nastąpić w dwóch częściach - po uregulowaniu 99% kredytu spłacalibyśmy już tylko 1% i płacili prowizję zaledwie od tej części kredytu.

 

Pamiętaj, że bardzo dużo zależy od indywidualnych postanowień kredytowych i bieżącej sytuacji na rynku.

 

Sprawdź również:

Kredyt hipoteczny w obcej walucie - zalety i wady »

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie