Czy wspólne konto bankowe to dobry pomysł?

Wiele współczesnych par unika zakładania dzielonego rachunku w banku, ponieważ pragną zachować finansową niezależność. Wspólne konto bankowe to rozwiązanie, które posiada tak wady, jak i zalety. Rozważając taką możliwość, warto poznać obie strony medalu.

Czy wspólne konto bankowe to dobry pomysł?
Jeden rachunek nie oznacza braku własnych pieniędzy
  • zalety i wady posiadania wspólnego konta z partnerem
  • kompromisowe możliwości oferowane przez banki

Wspólne finanse w związku

Niektóre osoby w długoletnich związkach nie traktują kwestii finansowych jako tematów tabu i otwarcie rozmawiają o swoich zarobkach, wydatkach czy oszczędnościach. Są jednak pary, dla których finanse to sprawa wyłącznie osobista a poruszanie tematu pieniędzy powoduje tylko niepotrzebne emocje i problemy w związku. Bez względu na podejście do kwestii finansowych, od czasu do czasu warto porozmawiać z naszym partnerem o dostępnych środkach, szczególnie jeśli dzielimy wspólne mieszkanie, posiadamy jeden kredyt lub planujemy sformalizować nasz związek. Zastanówmy się czy wspólne konto bankowe w związku to dobry i korzystny pomysł.

Dlaczego warto rozważyć wspólne konto osobiste?

Chęć posiadania własnych pieniędzy, do których nikt poza nami nie będzie miał dostępu, to nic nadzwyczajnego. Zgoda na współwłaściciela rachunku ma jednak swoje zalety.

Zacznijmy jednak od początku.

Pierwszym krokiem, który należy rozważyć jeszcze przed wyborem konta czy wizytą w banku, jest ustalenie szczegółów oraz warunków korzystania ze wspólnego rachunku.

  • Jeśli zdecydujecie się na zamknięcie swoich indywidualnych kont oraz przeniesienie wszystkich posiadanych środków na wspólny rachunek, dobrze wyznaczyć pewne limity. Problemem mogą być przede wszystkich różnice w wysokości zarobków czy posiadane oszczędności. 
  • Pamiętaj, że wspólne konto bankowe to dzielona odpowiedzialność, ponieważ przekroczenie dostępnego debetu zostanie pokryte przez obydwu właścicieli. 
  • Podobnie w przypadku problemów z prawem czy komornikiem oraz chęcią zamknięcia rachunku.

Dobrym pomysłem może być zgodne ustalenie dziennego limitu wykorzystania środków czy zapis w umowie, mówiący o możliwości rezygnacji jednej strony i przejęciu konta przez drugiego właściciela.

Bezpieczeństwo wspólnych pieniędzy

Wspólne konto to jednak zwiększone bezpieczeństwo, na przykład w przypadku problemów ze zdrowiem, ponieważ druga osoba będzie miała dostęp również do naszych pieniędzy na opłatę rachunków czy lekarzy. Ogranicza to również możliwość zaciągnięcia kredytu przez partnera bez naszej wiedzy, jednocześnie podnosząc wspólną zdolność kredytową. Jeden rachunek to dodatkowo ułatwienie w zarządzaniu dostępnym budżetem domowym.

Dodatkowe konto osobiste jako wspólny rachunek

Osoby, które nie chcą rezygnować z własnego konta, mogą podjąć decyzję o otwarciu wspólnego rachunku, z którego pokrywane będą wspólne wydatki i koszty. Dzisiejsze nowoczesne konta internetowa umożliwiają również tworzenie subrachunków, na których można zbierać pieniądze z konkretnym przeznaczeniem, takim jak wakacje, nowa pralka czy remont mieszkania. Można również utworzyć subkonto dla każdego z współwłaścicieli na dowolne wydatki. Innym pomysłem może być udzielenie dostępu do swojego konta naszemu partnerowi, któremu udzielimy pełnomocnictwa do zarządzania naszymi środkami w pełnym lub określonym wymiarze.

Wspólne konto bankowe ma tak swoje wady, jak i zalety. Decyzja o otwarciu takiego rachunku z pewnością wiąże się z ogromnym zaufaniem do naszego partnera, bez względu na wysokość dostępnych środków. Finanse nie powinny być jednak zakazanym tematem w naszym związku, ponieważ stanowią istotną część naszego życia. Nie zapomnijmy, że konto zawsze można zlikwidować.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
e-book - Jak otworzyć konto »
Bankowość elektroniczna, czyli co daje Ci konto online »
Czy konto internetowe jest bezpieczne? »
Jak przenieść konto bankowe do innego banku? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie