Własny biznes: Czy warto zatrudnić biuro rachunkowe?

Prędzej czy później każdy przedsiębiorca musi dokonać wyboru odnośnie prowadzenia księgowości: biuro rachunkowe czy księgowy?

Własny biznes: Czy warto zatrudnić biuro rachunkowe?
Księgi rachunkowe firmy pod kontrolą

Każdy przedsiębiorca musi odprowadzać podatki, co z kolei prowadzi do konieczności prowadzenia księgowości. W jaki sposób poradzić sobie z rozliczeniami? Dylemat jest duży, gdyż do wyboru mamy: samodzielne prowadzenie księgowości, zatrudnienie własnego księgowego bądź skorzystanie z usług biura rachunkowego.

Pierwsze rozwiązanie jest trudne i czasochłonne, natomiast zatrudniając księgowego należy nastawić się na poniesienie sporych kosztów oraz względną niestabilność. Jakie są natomiast plusy i minusy korzystania z biura rachunkowego?
 

BIURO RACHUNKOWE: TAK CZY NIE?

Można zaryzykować stwierdzeniem, że w przypadku małych lub średnich firm bardziej opłaca się skorzystać z usług biura, niż usług księgowego. Dlaczego? Te firmy najczęściej po prostu nie stać na inne rozwiązanie. Należy jednak samemu przeanalizować poniższe plusy i minusy, aby dokonać najlepszej decyzji. 

 

ZALETY ZATRUDNIENIA BIURA RACHUNKOWEGO

 

WIELOWYMIAROWA OSZCZĘDOŚĆ

Korzystając z usług biura rachunkowego całkowity poniesiony koszt będzie mniejszy niż w przypadku zatrudnienia księgowego i uzależniony będzie tylko i wyłącznie od ilości zleconej pracy. Ponadto odpada wówczas opłata za specjalistyczne oprogramowanie czy koszty związane organizacją nowego miejsca pracy dla księgowego.
 
Łączy się to z kolejnym plusem, którym niewątpliwie jest duża oszczędność czasu. Biuro rozliczeniowe zajmie się nie tylko „księgowaniem”, ale również szeregiem innych spraw, np. sprawdzaniem dokumentów, przekazywaniem ich do kolejnych instytucji, poprawianiem wszelkich błędów.

 

STABILNOŚĆ

Biuro rachunkowe to również stabilniejsze rozwiązanie, gdyż prawdopodobieństwo rozwiązania z nim umowy jest bardzo małe. Ponadto zatrudniając własnego księgowego musimy liczyć się z ryzykiem udania się go na zwolnienie chorobowe bądź pójścia na urlop i to w najmniej oczekiwanym momencie. W tym samym czasie rozliczenia firmowe nie mogą czekać…   

 

WSPARCIE W KAŻDYM MOMENCIE

Biuro rachunkowe jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku nikłej znajomości prawa – wesprze w nietypowej sytuacji i podpowie jak dalej postępować. Dodatkowo eksperci z biura wiedzą jakie są możliwości i prawa przedsiębiorcy, tym samym łatwiej i szybciej skontaktują się z wymaganymi prawnie organami, np. z ZUSem.

 

PEŁNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

W przypadku dokonanych przez biuro błędów w rozliczeniach, wszelka odpowiedzialność przechodzi na biuro, które powinno posiadać ważne ubezpieczenie OC. Stanowi to gwarancję bezproblemowego zwrotu wszystkich poniesionych przez firmę kosztów. 

 

WADY ZATRUDNIENIA BIURA RACHUNKOWEGO

 

RZETELNOŚĆ FIRMY

Decydując się na usługi biura rachunkowego należy dobrze zapoznać się z oferowanymi na rynku usługami i wybrać najbardziej rzetelną firmę. Jakość świadczonych usług może być różna, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dogłębnie zbadać rynek i  w ten sposób zminimalizować ryzyko wyboru niewłaściwego biura.
 
Jeżeli biuro rachunkowe okaże się nierzetelne, wówczas przedsiębiorca ryzykuje zastojem wielu ważnych dokumentów spowodowanych np. błędami w rozliczeniach bądź co gorsza ich zgubieniem. Odpowiedzialność przechodzi w takich przypadkach na biuro, jednak nic nie zrekompensuje straty czasu.

 

POTENCJALNE NIEBEZPIECZEŃTWO

Zatrudniając zewnętrzną firmę istnieje pewne ryzyko, że ważne dla przedsiębiorstwa dokumenty oraz poufne informacje zostaną wyprowadzone poza przedsiębiorstwo. „Wyciek informacji” jest dość mało prawdopodobny (biuro rachunkowe zobowiązane jest do przestrzegania klauzuli poufności), ale możliwy.

 

RACHUNKI POZA KONTROLĄ?

Powyższe problemy nawiązują z kolei do poczucia mniejszej kontroli – rozliczając się poprzez biuro rachunkowe ciężej jest otrzymać kopię ważnego dokumentu „na już”, niż w przypadku księgowego, który wszystkie dokumenty posiada w firmie i bezproblemowo udostępni je w każdym momencie.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie