Czym i dla kogo jest lokata terminowa?

Lokata terminowa to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych form inwestowania oszczędności, który dostępny jest dla każdego z pewną sumą pieniędzy do chwilowego odłożenia. Lokata może przynieść sporo zysków w krótkim czasie.

Czym i dla kogo jest lokata terminowa?
Pomóż swoim oszczędnościom rosnąć!

Wiele osób, którym udaje się zaoszczędzić trochę pieniędzy zastanawia się, co zrobić aby posiadaną kwotę dodatkowo bezpiecznie powiększyć. Jednym z rozwiązań oferowanych przez banki jest założenie lokaty terminowej.

 

Czym jest lokata terminowa?

 

Lokata terminowa polega na zdeponowaniu swoich oszczędności w banku na wybrany przez nas okres, podczas którego bank będzie powiększał wpłaconą przez nas kwotę o określoną ilość odsetek a my zgadzamy się nie wypłacać zdeponowanej sumy. 

 

Lokaty najczęściej mają atrakcyjne stopy procentowe, które zależą od ulokowanej gotówki oraz długości trwania umowy, z zasady im więcej i dłużej, tym lepsze warunki możemy wynegocjować w banku. Stopa procentowa może być stała lub zmienna. 

 

  • W pierwszym przypadku, bank nie może zmienić wysokości oprocentowania, którym zostały objęte nasze pieniądze, dzięki czemu z góry wiemy jaką kwotę odsetek otrzymamy po zakończeniu umowy. Takie oprocentowanie najczęściej dotyczy lokat krótkoterminowych.
  • Jeśli lokata posiada zmienną stopę oprocentowania, nasze zyski zależne będą od aktualnej i przewidywanej sytuacji na rynku, co zmniejsza ryzyko poniesienia strat przez banki, szczególnie jeśli nasza lokata została założona na długi okres. Oprocentowanie zmienne ustalane jest regularnie co jakiś czas, o każdej zmianie jesteśmy oczywiście powiadamiani.

 

Kapitalizacja odsetek

 

Wybierając lokatę warto również zwrócić uwagę na sposób wypłacania odsetek, szczególnie jeśli decydujemy się na umowę długoterminową. 

 

  • Pierwszą możliwością jest otrzymanie odsetek po wygaśnięciu umowy oraz, jeśli wpłacone pieniądze nie są nam w tym momencie potrzebne, pozostawienie wpłaconej kwoty na kolejny przedłużony okres. Taka opcja jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają pewność, iż nie wystąpi nagła konieczność wypłaty zdeponowanych środków.

 

  • Jeśli jednak mamy pewne wątpliwości, warto ustalić częstszą, np. comiesięczną, kapitalizację odsetek. Zabezpiecza nas to przed ewentualnym wcześniejszym zerwaniem umowy i całkowitą utratą zysków. Warto zaznaczyć, iż lokata jest bezpieczną formą inwestowania przede wszystkim dlatego, że bez względu na okoliczności losu, nie utracimy zdeponowanych pieniędzy.

 

Jak założyć lokatę?

 

Założenie lokaty nie jest trudne. Najczęściej nie potrzebujemy również znacznej kwoty do zdeponowania, możemy wpłacić już od 1000 złotych. Większość banków umożliwia nam założenie lokaty przez internet, wystarczy zalogować się na nasze osobiste konto i przelać określoną kwotę na podany rachunek. Odsetki będą przelewane bezpośrednio na nasze konto. Jeśli zdecydujemy się na lokatę w innym banku, wystarczy krótka wizyta i spotkanie z przedstawicielem wybranej placówki a lokata zostanie założona jeszcze tego samego dnia. 

 

Lokata terminowa jest zatem bezpieczną formą inwestowania, który gwarantuje nam pewne zyski. Najlepsze oferty lokat już niedługo będzie można bezpłatnie porównać na stronie Mój Portal Finansowy. W międzyczasie zapraszamy do zapoznania się z ofertą kont oszczędnościowych.

 

Sprawdź również:

Konto oszczędnościowe czy lokata - która opcja lepsza dla mnie? »

Jak oszczędzić 50 złotych miesięcznie? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie