Czym jest i jak wypełnić PIT-39?

Jeśli w tym roku sprzedaliśmy nieruchomość, będziemy musieli wypełnić dodatkowo PIT-39, ale nie w każdym przypadku. Dowiedzmy się, kiedy będzie to konieczne.

Czym jest i jak wypełnić PIT-39?
Załączników podatkowych jest sporo. Dzisiaj o PIT 39!

Właśnie rozpoczęła się jesień i do końca roku pozostało niewiele czasu. W związku z tym będziemy musieli wypełnić kilka obowiązków, takich jak wypełnienie rocznego zobowiązania podatkowego na początku przyszłego roku. 

 

Kto powinien wypełnić PIT-39?

 

Osoby, które sprzedały albo mają zamiar sprzedać jeszcze w tym roku nieruchomość lub prawo majątkowe, np.:

 

  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  • prawo wieczystego użytkowania gruntu.

 

będą musiały wypełnić dodatkowo PIT-39. Należy zauważyć, że obowiązek ten dotyczy tylko osób, które dokonały zakupu nieruchomości czy prawa majątkowego po roku 2008. 

 

Jak należy złożyć PIT-39?

 

Zeznanie PIT-39 musi być złożone w urzędzie skarbowym do końca kwietnia roku następującego po zbyciu nieruchomości. Ponadto w tym samym terminie należy zapłacić podatek od sprzedanej nieruchomości czy prawa majątkowego, który wynosi 19% wartości przychodu ze sprzedaży danej nieruchomości, pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu. 

 

Deklaracji nie należy wypełniać, jeśli nieruchomość została zbyta z aktywów przedsiębiorstwa prowadzącego działalność gospodarczą. W tym przypadku firmy będą rozliczały nieruchomość wraz z innymi przychodami.

 

W przypadku małżonków rozliczających się z podatku wspólnie, każdy będzie musiał złożyć osobno deklarację PIT-39 i wykazać połowę przychodów i połowę kosztów uzyskania przychodu.

 

Deklaracje podatkowe najszybciej wypełnimy i złożymy przez internet. Jest to coraz powszechniejsza forma rozliczania z fiskusem, dzięki której zaoszczędzimy czas i koszty dojazdu do urzędu skarbowego.

 

Czytaj więcej:

Kredyt hipoteczny na inwestycję w dom ekologiczny? »

Podatek dochodowy w Polsce - statystyki »

Deklaracja podatkowa przez internet nareszcie popularna »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie