Czym jest outsourcing?

Firmom zewnętrznym, wyspecjalizowanym w zadaniach, których realizacja jest ich podstawową funkcją, można powierzyć realizację pewnych procesów, projektów lub zadań. Outsourcing pozwoli skupić się na strategicznych dla firmy celach.

Czym jest outsourcing?
Zleć zewnętrznym firmom realizację zadań i projektów
  • outsourcing
  • firma zewnątrzna

Każda firma ma swoje mocne i słabe strony. Umiejętne zarządzanie i prowadzenie działalności gospodarczej polega między innymi na właściwym rozpoznaniu, z czym radzimy sobie dobrze, a których rzeczy, pomimo usilnych starań, nie będziemy w stanie wykonać możliwie niskim nakładem sił i kosztów na równie wysokim poziomie jakości, co inne podmioty specjalizujące się w określonych obszarach działalności gospodarczej.

 

Jak działa outsourcing?

 

Outside resource using, czyli outsourcing, polega na zleceniu zewnętrznym (niezwiązanym bezpośrednio z naszą firmą) podmiotom pewnych funkcji, procesów czy pojedynczych zadań, których wykonywanie w ramach struktury naszej firmy, z różnych względów, nie jest dla nas opłacalne (nie chodzi jedynie o ponoszone koszty finansowe, ale również utratę czasu, zasobów ludzkich czy jakości „produktu”). Outsourcing nie jest jedynie umową zleceniem – jest długotrwałym procesem przekazania podmiotowi zewnętrznemu znaczących części naszej działalności i odpowiedzialności.

 

Zasady korzystania z outsourcingu

 

Należy pamiętać o tym, by nigdy nie zlecać zewnętrznym podmiotom rdzennych zadań naszej firmy – tych, które stanowią o jej sile i definiują jej wartość. Outsourcing ma nas odciążyć i pozwolić skupić się na strategicznych dla firmy celach i działaniach, nie można jednak oddać w cudze ręce kluczowych dla zdefiniowanej misji przedsiębiorstwa aktywności.

 

Firmom zewnętrznym, wyspecjalizowanym w zadaniach, których realizacja jest ich podstawową funkcją, można powierzyć procesy i projekty wspierające strategiczny pion naszej działalności. 

 

  • Mogą to być najprostsze zadania, luźno związane z główną linią działalności przedsiębiorstwa, takie jak ochrona czy sprzątanie.
  • Mogą to być też całe wyselekcjonowane obszary zarządzania finansami firmy, obsługi klienta, organizacji szkoleń, zarządzania dokumentacją czy podatkami.

 

Pamiętać należy również o tym, że outsourcing określonych zadań zewnętrznemu wykonawcy, nie zwalnia nas z odpowiedzialności za nie. Jeśli chcemy, by nasza firma funkcjonowała najlepiej, jak to tylko możliwe, musimy stale kontrolować wszystkie obszary jej działalności.

 

Warto przeczytać:

Franczyza jako pomysł na własny biznes »

Dobry pomysł na biznes we współpracy z PARP »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie