Czym jest preferencyjny kredyt studencki?

Preferencyjny kredyt studencki może pomóc w zdobyciu wyższego wykształcenia bez konieczności zamartwiania się kwestiami finansowymi.

Czym jest preferencyjny kredyt studencki?
Jak otrzymać preferencyjny kredyt studencki?

Okres studencki często nazywany jest najlepszych okresem w życiu każdego człowieka. Osoba, która zaczyna swoją przygodę z wyższą edukacją, często wyprowadza się z rodzinnego domu i zaczyna swoje samodzielne, dorosłe życie.

Studenckie finanse

Dostanie się na wymarzony kierunek to pierwsza przeszkoda, której pokonanie wymaga oczywiście dobrych wyników w nauce, podobnie jak zdobycie dyplomu wyższej uczelni.

Dla wielu osób trudniejszym zadaniem jest zdobycie wystarczających środków finansowych na utrzymanie w trakcie trwania studiów z dala od rodzinnego miasta. Preferencyjny kredyt studencki jest pomocnym rozwiązaniem, na które mogą liczyć najbardziej potrzebujący młodzi ludzie, studiujący na dowolnej wyższej uczelni w Polsce, tak publicznej, jak i prywatnej.

Kto może złożyć wniosek o preferencyjny kredyt studencki?

Preferencyjny kredyt studencki jest formą dofinansowania studenta w trudnej sytuacji finansowej w trakcie okresu studiowania. Brak utraty statusu studenta jest jednym z podstawowych warunków regularnego otrzymywania pieniędzy.

Wniosek o preferencyjny kredyt studencki może bowiem złożyć każda osoba, która dostała się na studia wyższe przed ukończeniem 25 roku życia oraz posiada stosunkowo niski dochód na jednego człona rodziny, tzn. nie posiada wysokiej zdolności kredytowej.

Co wyróżnia kredyt preferencyjny od konsumpcyjnych?

Jedną z największych zalet preferencyjnego kredytu studenckiego jest dofinansowanie z budżetu państwa, które pokrywa koszty kredytowe w trakcie studiowania oraz przez dwa lata po otrzymaniu dyplomu uczelni wyższej.

Dla studenta oznacza to brak kosztów posiadania dodatkowych pieniędzy oraz wystarczający czas na znalezienie stałego źródła dochodu, który umożliwi spłatę kredytu po zakończeniu okresu karencji. Dodatkowo, większość banków nie pobiera żadnych opłat za nadpłatę czy wcześniejszą spłatę posiadanego zadłużenia.

Preferencyjny kredyt studencki posiada bardzo niskie oprocentowanie, zależne od wysokości stóp procentowych NBP.

Jak można otrzymać preferencyjny kredyt studencki?

Każdego roku udostępniana jest lista banków, które biorą udział w programie dofinansowania kredytów studenckich.

Najważniejsze jest załatwienie wszystkich formalności, czyli:

  • informacji o dochodach rodziców, 
  • oświadczenie o posiadaniu poręczycieli lub uzyskanie odpowiedniego dokumentu z Banku Gospodarstwa Krajowego, który również udziela specjalnych poręczeń studentom w potrzebie. 
  • następnie trzeba dopilnować terminów złożenia wniosku, który co roku upływa w dniu 15 listopada

Po złożeniu dokumentów, pozostaje czekać na decyzję kredytową.

Status studenta najważniejszy

Preferencyjny kredyt studencki wypłacany jest w transzach. W każdym semestrze, po zakończeniu sesji egzaminacyjnej, należy odwiedzić bank, który udzielił nam kredytu i przedstawić odpowiednie zaświadczenie z uczelni o podtrzymaniu statusu studenta.

Pamiętaj, że wszelkie problemy na uczelni mogą oznaczać natychmiastową konieczność oddania uzyskanych pieniędzy. Najlepsi studenci mogą jednak liczyć na umożenie części długu po zakończeniu studiów, warto zatem przyłożyć się do nauki.

Nie każdy może otrzymać preferencyjny kredyt studencki, jednak sprawdzenie tegorocznych wymogów może przynieść dodatkowe środki finansowe i brak zmartwień o utrzymanie na studiach bez rodziców.

Początki niezależności finansowej nie należą do łatwych, dlatego drobna pomoc państwa nie zaszkodzi. Warto zatem sprawdzić, gdzie można otrzymać preferencyjny kredyt studencki.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie