Bezpieczne pieniądze: Czym jest skimming?

Coraz więcej osób pada ofiarom technologicznych przestępców. Czym jest skimming i jak uchronić swoją kartę płatniczą przed złodziejami danych?

Bezpieczne pieniądze: Czym jest skimming?
Przestępczość bankowa w Polsce

Karty płatnicze i kredytowe ułatwiają i usprawniają codzienne zarządzanie finansami i korzystanie ze zgromadzonych środków. Ich popularność wykorzystują jednak przestępcy, którym rozwój technologii pomaga w opracowywaniu sprytniejszych niż kradzież portfela sposobów na pozbawienie nas pieniędzy. Co to jest skimming i jak się przed nim chronić?
 

Skimming - kradzież nowego wieku

Skimming to stosunkowo nowy termin powstały dla opisania czynności, których celem jest nielegalne skopiowanie informacji zawartych na pasku magnetycznym kart płatniczych.

Uwaga na bankomaty

Najpopularniejszą formą przestępstwa jest skimming bankomatowy, polegający na umieszczeniu we wnętrzu maszyny specjalnie zaprogramowanego urządzenia, umożliwiającego odczyt poufnych danych z kart płatniczych.

W pozyskaniu PINu pomagają z kolei niewielkie kamery zainstalowane w bankomatach i skierowane na klawiaturę bądź jej fałszywy odpowiednik zaburzający komunikację z terminalem i pozwalający na odczyt użytego kodu.

Pozyskane dane z kart płatniczych są później nanoszone na czysty, niezakodowany plastik umożliwiający dokonywanie transakcji z rachunku właściciela bez jego wiedzy.

Skimming sklepowy

Skimming to również niestety coraz powszechniejsza praktyka przestępcza w punktach usługowo-handlowych. Wymiana terminalu płatniczego na zmanipulowane urządzenie pozwala na sczytanie danych z używanej przez klienta karty płatniczej.

Właściciele punktów często nie zdają sobie sprawy, iż biorą udział w oszukiwaniu własnych klientów. Zdarzają się jednak również sytuacje, w których sprzedawca współpracują z przestępcami, ułatwiając im zainstalowanie nielegalnych urządzeń.
 

Jak zabezpieczyć się przed skimmingiem?

Wykrycie zmanipulowanego bankomatu może być trudne, gdyż przestępcy coraz dokładniej kopiują oryginalne obudowy urządzeń.

Przed skorzystaniem z maszyny warto jednak przyjrzeć się jej i w przypadku, gdy wzbudzi ona nasze podejrzenia, powstrzymajmy się od korzystania a o naszych spostrzeżeniach poinformujmy pracowników banku oraz policję.

Przykładowymi oznakami skimmingu mogą być:

  • dziwne listwy, w których wywiercono otwory,
  • elementy o funkcji magnesu,
  • elementy wykonane z innego typu materiału,
  • odstająca lub niedokładnie przymocowana klawiaturą bądź nakładka na niej czy
  • niepasująca do całości kolorystyka wybranych części.

Wpisując PIN na klawiaturze starajmy się zakrywać ją dłonią, upewniwszy się również, że nikt nie przygląda nam się z boku i nie stoi zbyt blisko. Starajmy się też w miarę możliwości wybierać jedynie zaufane bankomaty zlokalizowane w oddziałach banków i wyposażone w antyskimmery.

Płacąc kartą w sklepach czy punktach usługowych, nigdy nie traćmy naszego plastiku z oczu przy płatnościach. Jeśli sprzedawca próbuje wytłumaczyć konieczność zeskanowania karty przed zapłatą w miejscu dla nas niewidocznym, np pod ladą, zgłośmy nasz sprzeciw i poprośmy o pokazanie urządzenia do płatności. Wpisując PIN również starajmy się robić to dyskretnie.

Nie zapominajmy o regularnym sprawdzaniu listy transakcji wykonywanych z naszego konta i w razie jakichkolwiek wątpliwości bądź podejrzeń – powiadommy bank o nieprawidłowościach. W ograniczeniu ryzyka wykonania nieautoryzowanych transakcji kartą, której dane zostały przechwycone może pomóc również ustawienie odpowiednich limitów karty – maksymalnej kwoty, jaką możemy pobrać jednego dnia bądź zapłacić w ciągu miesiąca w transakcjach internetowych.

Skimming to niebezpieczne zjawisko, a rozwój technologii pozwala przypuszczać, że przestępcy będą sięgać po coraz sprytniejsze i wyszukane metody kradzieży danych kart płatniczych. Postarajmy się w miarę możliwości zabezpieczyć nasze pieniądze.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie