Czym są wakacje kredytowe i karencja?

Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla klientów, którzy z powodu nieprzewidzianych wydatków mogą mieć problem ze spłatą zbliżającej się raty.

Czym są wakacje kredytowe i karencja?
Odłożenie spłaty raty kredytu

Nieprzewidziane wydatki mogą przydarzyć się każdemu. Co jednak może zrobić kredytobiorca, który zmuszony jest wydać pieniądze normalnie przeznaczane na miesięczną ratę na inne ważniejsze cele? Taka sytuacja to dobry moment na wakacje kredytowe

 

Czym są wakacje kredytowe?

 

Wakacje kredytowe dostępne są w ofercie większości banków działających na polskim rynku finansowym tak przy kredytach hipotecznych jak gotówkowych. Osoba, której nagłe okoliczności uniemożliwiają spłacenie raty w najbliższym terminie, może odroczyć jej uiszczenie o miesiąc lub dwa, i w tym czasie spokojnie stanąć na nogi. Banki indywidualnie określają warunki skorzystania z takiej opcji, w niektórych każdy klient ma możliwość odpoczynku od spłaty przez kilka kolejnych miesięcy, w innych raz czy dwa razy do roku, dlatego podpisując umowę warto poprosić o specyfikację takiej ewentualności oraz z jakim wyprzedzeniem należy złożyć odpowiedni wniosek. W przypadku wakacji kredytowych najczęściej nie jest wymagane określenie powodu podjęcia takiej decyzji. 

 

Jak działa karencja?

 

Trochę inaczej wygląda kwestia karencji. Takie rozwiązanie oznacza zawieszenie spłaty kapitałowej części miesięcznej raty i uregulowanie należnych w danym momencie odsetek. Taka możliwość nie jest najczęściej określona przez bank w umowie, który swoją ewentualną decyzję opiera o indywidualną sytuację klienta, co oznacza konieczność posiadania bardzo przekonywującej argumentacji. Karencja może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które kredyt spłacają od kilku lat, ponieważ proporcja odsetek do części kapitałowej raty zmniejsza się corocznie. Jeśli natomiast umowę podpisaliśmy dość niedawno, karencja nie przyniesie korzystnych rezultatów, gdyż rata zmniejszy się o niewielką kwotę. 

 

Skorzystanie z jednej z opisanych wyżej możliwości nie wiąże się z wieloma zmianami w umowie. Zawieszenie spłaty na pewien czas może oznaczać wydłużenie okresu kredytowania o taką samą ilość miesięcy lub dodanie niezapłaconej części do pozostałych rat, co najczęściej wpływa na wysokość raty w nieznaczny sposób.

 

Warto zatem wiedzieć jakie mamy możliwości w przypadku problemów z uiszczeniem naszego comiesięcznego zobowiązania. Banki starają się podchodzić do swoich klientów z coraz większą indywidualnością, co dla nas oznacza nieco przyjemniejsze warunki kredytowania.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie