Czym zajmuje się Komisja Nadzoru Finansowego?

Komisja Nadzoru Finansowego podejmuje działania mające na celu zapewnienie kontroli nad rynkiem finansowym.

Czym zajmuje się Komisja Nadzoru Finansowego?
Jakie są główne zadania i funkcje KNF?
  • Komisja Nadzoru Finansowego
  • rynek finansowy

Powstała na mocy ustawy z 2006 roku Komisja Nadzoru Finansowego, składająca się z 7 przedstawicieli (w tym reprezentantów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Narodowego Banku Polskiego) jest organem powołanym do sprawowania kontroli nad szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce. Rozpoczęła działalność w 2008 roku. Jakie są jej główne zadania?

 

Czym zajmuje się Komisja Nadzoru Finansowego?

 

Głównym zadaniem Komisji jest wszechstronna kontrola rynku polskich finansów, a więc:

 

  • biur i instytucji płatniczych,
  • nadzór nad organami elektronicznego pieniądza,
  • sektorem ubezpieczeń, emerytur,
  • strukturami rynku kapitałowego oraz
  • bankowością

 

w celu uporządkowania i zsynchronizowania wszystkich obszarów rynku finansowego, zagwarantowania mu możliwości stabilnego rozwoju, dbałości o jego prawidłowe działanie i ochrony jego podmiotów przed niewłaściwym postępowaniem.

 

Jak działa KNF?

 

Komisja Nadzoru Finansowego podejmuje działania mające na celu zapewnienie konkurencyjności rynku finansowego, przygotowuje projekty ustaw dających lepsze możliwości kontroli nad nim, współpracuje z innymi instytucjami w ramach akcji edukacyjnych dostarczających informacji na temat funkcjonowania obszaru finansów w Polsce. 

 

Stara się również dbać o zrównoważony rozwój rynku finansowego, wychodząc naprzeciw jego uczestnikom z propozycjami polubownych rozstrzygnięć sporów pomiędzy dostarczycielami i odbiorcami usług finansowych.

 

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Komisja Nadzoru Finansowego współpracuje również z podobnymi sobie organiami wspólnoty europejskiej, wymieniając informacje i doświadczenia na temat nadzoru rynków finansowych w innych krajach stowarzyszenia.


Sprawdź również:

Czy pożyczki społecznościowe są legalne i bezpieczne? »

BIG a kredyt gotówkowy »


PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie