Darmowa karta kredytowa?

Karta kredytowa to możliwość otrzymania dodatkowej gotówki bez żadnych opłat czy kosztów, którą można wykorzystać na dowolny cel.

Darmowa karta kredytowa?
Zrozum działanie karty kredytowej i nie przepłacaj

W swoim portfelu na pewno masz nie jedną kartę płatniczą. Najczęściej używaną kartą jest karta debetowa, którą otrzymujesz zakładając konto w banku, aby móc korzystać z pieniędzy na nim zgromadzonych. Taka karta umożliwia Ci jednak wykorzystanie jedynie środków dostępnych na Twoim rachunku osobistym. 

Innym popularnych bezgotówkowym środkiem płatniczym jest karta kredytowa, która działa na nieco innych zasadach niż karta debetowa. 

Podstawy działania karty kredytowej

Karta kredytowa daje użytkownikowi możliwość korzystania z nie swoich środków pieniężnych, ponieważ nie jest powiązana z żadnych rachunkiem bankowym. 

RADA:
Nie wiesz, którą kartę kredytową wybrać? Sprawdź nasz poradnik o najważniejszych cechach kart!

Innymi słowy, korzystając z takiej karty zaciągamy w banku mini krótkoterminowy kredyt

Limit dostępny na karcie ustalany jest przez bank, który w tym celu bierze pod uwagę nasze zarobki oraz dotychczasową historię kredytową, podobnie wyznaczany jest termin spłaty i oprocentowanie pożyczonej kwoty. 

Okres bezodsetkowy i koszty

Darmowa karta kredytowa to produkt poszukiwany i pożądany - możliwość korzystania ze środków banku bez ponoszenia kosztów to ciekawa opcja finansowania. 

  • Jednym ze sposobów unikania opłat za kartę kredytową jest korzystanie z niej w sposób mądry i zapobiegawczy.
  • Każda karta kredytowa posiada przypisany tak zwany okres bezodsetkowy, który najczęściej wynosi około 50 dni. 
  • Oznacza to, że jeśli spłacimy nasze zobowiązanie w całości przed upływem tego okresu, nie poniesiemy kosztów dodatkowych i oddamy tylko wykorzystaną kwotę. 
Płać kartą i korzystaj z rabatów sprawdź

Innymi słowy, karta kredytowa to prawie darmowy kredyt z banku. Prawie, ponieważ na uwadze musimy mieć również inne opłaty związane z używaniem karty. 

Spełniając jednak warunki postawione przez bank, np. wykonanie określonej ilości transakcji lub wydanie ustalonej kwoty za pomocą karty, koszty użytkowania karty również mogą być zerowe.

Spłata karty kredytowej

Tak jak wspomnieliśmy - wykorzystany limit na karcie kredytowej najlepiej spłacić w trakcie okresu bezodsetkowego. 

  • Mamy jednak również inną możliwość, ponieważ bank ustala dla nas minimalną kwotę spłaty, najczęściej około 5% od wykorzystanej sumy, której należy dokonać w określonym terminie. W tym przypadku, pozostała kwota będzie naszym kredytem, od którego naliczane będą odsetki. 
  • Można więc powiedzieć, iż minimalna kwota jest swego rodzaju ratą posiadanego kredytu. Nie zapomnijmy jednak, iż oprocentowanie karty kredytowej jest znacznie wyższe niż na innych produktach kredytowych.

Opisane warunki dotyczą wyłącznie operacji bezgotówkowych. Jeśli posiadacz karty zdecyduje się na wypłatę gotówki w bankomacie, utraci okres bezodsetkowy dla tej kwoty. 

Posiadanie karty kredytowej zapewnia nam zatem przede wszystkim wygodę. Otrzymanie takiego środka płatniczego jest dodatkowo często łatwiejsze niż zaciągnięcie kredytu w banku. Kartę możemy wykorzystać, gdy nagle potrzebujemy dodatkowych pieniędzy lub planujemy większy zakup, który chcemy rozłożyć na raty. Nie zapomnijmy oczywiście o przestrzeganiu terminów i warunków umowy zawartej z bankiem. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Karta debetowa a karta kredytowa »
Karta kredytowa lepsza niż kredyt gotówkowy? »
Jak płacić za zakupy online - przelewem czy kartą kredytową? »
Jak przenieść kartę kredytową do innego banku? »
Jak oszczędzać z kartą kredytową? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie