Deklaracja PIT: kiedy dostaniemy większy zwrot podatku?

Deklaracji podatkowej uniknąć nie możemy. Co roku mamy jednak szansę na wyższy zwrot podatku dzięki ulgom.

Deklaracja PIT: kiedy dostaniemy większy zwrot podatku?
Czy przy rozliczeniach z fiskusem mamy szansę na dodatkowy zwrot?

Podatnik rozpoczyna rok z wieloma planami. Wie jednak, że pewne są tylko śmierć i podatki, a z noworocznych postanowień być może uda mu się zrealizować tylko jedno – rozliczenie z fiskusem.

Wypełnia standardowy PIT-37. Liczy na duży zwrot, chce więc skorzystać ze wszystkich możliwych ulg. Co może odpisać od podatku? Przyjrzyj się jego deklaracji i zobacz, w których miejscach najłatwiej o błędy.

Ulga na dzieci

Podatnik wychowuje dziecko do dwudziestego piątego roku życia. Wie, że w związku z tym może uzyskać ulgę, więc w odpowiednią rubrykę wpisuje jego dane. Czy jednak ulga rzeczywiście będzie mu przyznana?

  • jeśli dziecko urodziło się w roku, z którego się rozlicza, może zapomnieć o większym zwrocie – ulga jest przyznawana tylko za cały rok wychowywania dziecka;
  • ma jedno dziecko, a jego roczne dochody uzyskane razem ze współmałżonkiem przekraczają 112 tysięcy, lub jeśli wychowuje je samotnie, 56 tysięcy złotych – w takiej sytuacji nie otrzyma ulgi;
  • dziecko jest już pełnoletnie, a jedną z jego pierwszych dorosłych decyzji była rezygnacja z dalszej edukacji; chociaż dalej mieszka z podatnikiem, ten nie może uzyskać z tego tytułu ulgi – przysługuje ona tylko na wychowanków, którzy się uczą.

Kiedy podatnik odpisze wydatki na zdrowie?

Choroba, którą podatnik przeszedł w minionym roku mocno nadwyrężyła jego budżet. Ma więc nadzieję, że choć część z tych wydatków odzyska wraz ze zwrotem z PIT-a. Tylko czy mu się to uda?

  • ulga za kupno leków przysługuje mu, kiedy w jednym miesiącu wyda na nie więcej niż sto złotych i będzie naliczona tylko za różnicę między poniesionymi przez niego kosztami, a kwotą progową;
  • jeśli w poprzednim roku musiał poddać się rehabilitacji, przy rozliczeniu z fiskusem może liczyć na ulgę – pod warunkiem, że przedstawi odpowiednie faktury;
  • wysokość zwrotu może pozytywnie zaskoczyć podatnika, który skorzystał z ulgi rehabilitacyjnej – odlicza się ją od wysokości podatku, nie zaś dochodu.

Podatnik zatrudnia pomoc domową

…albo opiekunkę dla dziecka. Odprowadza za nią składki ubezpieczeniowe, a niedawno dowiedział się, że może poniesione w związku z tym wydatki odpisać od podatku. Kiedy skorzysta z tej ulgi?

  • składek ZUS-owskich nie odprowadzi od podatku, jeśli umowy z zatrudnianą osobą nie zarejestrował z Powiatowym Urzędzie Pracy;
  • powinien płacić jej wynagrodzenie z własnej kieszeni, nie zaś ze środków pozyskanych dzięki któremuś z unijnych programów;
  • opiekunka lub pomoc domowa musi pracować u niego przez cały poprzedni rok – jeśli nie płacił za nią składek przez dwanaście miesięcy, nie odliczy ich od podatku.

Przed każdym rocznym rozliczeniem podatkowym należy dokładnie sprawdzić do jakich ulg mamy prawo i w jakich okolicznościach możemy liczyć na zwrot podatku. Pamiętajmy o poprawnym wypełnieniu wszystkich druków i złożeniu deklaracji w terminie.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie