5 wskazówek jak napisać dobry list motywacyjny

List motywacyjny wielu wydaje się zbędnym dodatkiem przy staraniu się o konkretne stanowisko. Rekruterzy sięgają jednak nie tylko po nasze CV, oceniając kwalifikacje i porównując z konkurentami.

5 wskazówek jak napisać dobry list motywacyjny
Przygotowanie listu do pracodawcy to istotna kwestia

Wysyłasz dziesiątki dokumentów rekrutacyjnych, lecz poszukiwanie pracy wciąż kończy się dla Ciebie porażką? Spraw, by Twój list motywacyjny wyróżniał się na tle konkurencji - oto kilka skutecznych sposobów:

1. Nie myśl o sobie, a o pracodawcy

Wiele listów motywacyjnych przypomina wyliczankę umiejętności: jestem biegły w..., znam języki..., nauczyłam się... .

Pracodawca może zapytać: cóż z tego?, dopóki nie pokażesz mu, czego dokonałeś dzięki swoim kwalifikacjom, najlepiej na podstawie konkretnej sytuacji, np. Umiejętność pracy pod presją pomogła mi w szybkim opanowaniu sytuacji kryzysowej w biurze prasowym firmy Mleczne Wyroby Sp. z o.o. i czego dokonać możesz na nowym miejscu pracy.

2. Odwołuj się do wymagań

Ogłoszeniom o pracę towarzyszy zazwyczaj lista wymagań, jakie spełniać ma przyszły pracownik na danym stanowisku. Zamiast bezcelowo wyliczać mniej ważne w danej sytuacji kwalifikacje, napisz gdzie i w jaki sposób miałeś okazję nabyć potrzebne w nowej pracy doświadczenie.

3. Wykaż się znajomością firmy

...podkreślając, jak ważna jest dla Ciebie praca w danym miejscu.

Może przypadła Ci do gustu odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstwa, a może dbałość o środowisko naturalne? Szczera pochwała (w żadnym wypadku wymuszona) z pewnością nie zaszkodzi, a subtelnie pokaże, że interesujesz się wieloma aspektami działalności przyszłego pracodawcy.

4. Zadbaj o oprawę graficzną

Postaranie się o ładny list motywacyjny nie stanowi dużego wysiłku. W sieci znaleźć można wiele gotowych szablonów dokumentów rekrutacyjnych - są estetyczne, stonowane, a co najważniejsze, nie przytłaczają tekstu. Może wykorzystasz taki, który kolorem przypomina barwy firmowe? Rekruter z pewnością zwróci na niego uwagę, choćby mimowolnie.

5. Wprowadź element zaskoczenia

Oczywiście z zachowaniem szacunku dla ewentualnego pracodawcy oraz powagi sytuacji. Nie opowiadaj żartów, a poeksperymentuj z ciekawą formą.

Może warto stworzyć list motywacyjny w formie multimedialnej prezentacji albo przerywanego interesującymi wstawkami filmu wideo? Wiele zależy od profilu przedsiębiorstwa, aczkolwiek każdy temat ująć można w ciekawą, atrakcyjną formę.

Nieważne, jak wiele listów motywacyjnych już wysłałeś, nie zrażaj się, gdyż trening czyni mistrza! Szukaj nowych porad, eksperymentuj z formą, a przede wszystkim do każdego pracodawcy pisz osobny, indywidualnie dostosowany list.

Czytaj również:
ABC LinkedIn, czyli zwiększ swoje szanse na rynku pracy »
6 podstawowych kryteriów oceny oferty pracy »
Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy? »
5 porad jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej »
5 metod efektywnego szukania pracy »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie