Dobry pomysł na biznes we współpracy z PARP

Szukając pomocnych rozwiązań na sfinansowanie swoich biznesowych marzeń, często decydujemy się na dopłaty. Swój dobry pomysł na biznes warto zgłosić do PARP, która posiada wiele programów pomocowych, przygotowanych dla polskich przedsiębiorców.

Dobry pomysł na biznes we współpracy z PARP
Masz pomysł? Zgłoś się do PARP

Osoby zainteresowane rozpoczęciem działalności gospodarczej z pewnością słyszały o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, inaczej zwanej PARP. Postanowiliśmy poświęcić nieco więcej uwagi tej jednostce i sprawdzić jaki dobry pomysł na biznes ma szansę na uzyskanie pomocy finansowej.

Czym jest PARP?

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości powstała w 2000 roku i podlega Ministerstwu Gospodarki. Jej głównym celem jest zarządzanie wszelkimi funduszami finansowymi, uzyskanymi z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa, których przeznaczeniem jest wsparcie doskonalenia przedsiębiorczości, innowacyjność oraz rozwój zasobów ludzkich. 

Jakie są główne cele PARP?

W kończącym się sześcioletnim okresie od 2007 do 2013, PARP skupia się na działaniach związanych z trzema programami operacyjnymi, czyli Innowacyjnej Gospodarce, Kapitale Ludzkim oraz Rozwoju Polski Wschodniej. 

Biorąc pod uwagę bardziej ogólne zadania PARP, należą do nich przede wszystkich nadzorowanie programów skupionych na rozwoju gospodarki, które wzmagają innowacyjność oraz działalność badawczą małych i średnich firm. Dodatkowo, PARP wspiera rozwój regionalny przedsiębiorców oraz zasobów ludzkich oraz pomaga we wdrażaniu nowoczesnych technologii oraz wzroście eksportu. 

Kto może uzyskać dopłatę na dobry pomysł na biznes?

Na wstępie warto zaznaczyć, iż PARP wspiera nie tylko nowo powstające firmy, lecz przeprowadza wiele konkursów, skierowanych do już istniejących przedsiębiorstw. Dobry pomysł na biznes może przecież oznaczać chęć udoskonalenia swojej działalności i znalezienia nowych możliwości rozwoju lub stworzenie nowego działu, który wzmocni pozycję firmy na rynku.

PARP zarządza budżetem na dofinansowanie sektora MSP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw. W oparciu o uzyskane środki, tworzy liczne programy, z których dotacje mogą uzyskać firmy, zgłaszające swoje projekty. Składane wnioski rozpatrywane są w na podstawie specyfikacji programu dotacyjnego oraz konkurencyjności złożonego projektu. Dobry pomysł na biznes jest zatem podstawą uzyskania kwalifikacji do programu, przygotowanego przez PARP.

Do jakich programów można zgłosić swój dobry pomysł na biznes?

PARP inicjuje różne programy, w oparciu o dostępne środki, jednak głównie skupia się na wdrażaniu rozwiązań innowacyjnych i inwestycjami z nimi związanymi.

Przedsiębiorcy mogą składać projekty, związane z inwestycjami:

Dodatkowo, PARP może pomóc przedsiębiorcom w:

  • zyskaniu zewnętrznych inwestorów, 
  • przeprowadzaniu badań
  • ochronie własności intelektualnej,
  • działaniach eksportowych, w tym zdobyciu dofinansowania na udział w targach czy misjach zagranicznych
  • zdobyciu informacji o nowych rozwiązaniach innowacyjnych
  • rozpoczęciu współpracy z firmami zagranicznymi (działalność międzynarodowa)

Jak uzyskać dofinansowanie?

Najważniejsze to pozostawanie na bieżąco i sprawdzanie nowych projektów, przygotowywanych przez PARP. Terminowość składania wniosków, które są zgodne z wymaganiami oraz posiadają komplet dokumentów jest oczywiście niezbędne do kwalifikacji w programie. 

Zgodnie z tegorocznym mottem PARP, „Współpraca – to się opłaca”, warto zainteresować się jak możesz zrealizować swój dobry pomysł na biznes z pomocą PARP. 


O rozwoju przedsiębiorstw i ich finansowaniu czytaj również:
Pomysł na własny biznes pierwszym krokiem do sukcesu »
Położenie ma znaczenie, czyli kredyt dla firm ze wsparciem unijnym »
Kredyt obrotowy dla firm z gwarancją de minimis »
Jakie możliwości daje kredyt inwestycyjny dla firm? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie