Dobry pomysł na własny biznes to podstawa sukcesu

Ludzie pragną rozpocząć własną działalność, aby uciec od szefa, chcą spełnić swoje marzenia bądź po prostu pragną zarobić więcej pieniędzy. Czy jednak dobry pomysł na własny biznes jest gwarancją sukcesu?

Dobry pomysł na własny biznes to podstawa sukcesu
Kreatywność nie jest bezcenna

Pomysł na własny biznes jest tematem, który zajmuje dużo miejsca w dyskusjach. Możemy znaleźć w internecie wiele forów, na których ludzie poszukują nowych idei bądź rady na temat otwarcia nowego biznesu. Wśród wymienianych projektów można znaleźć wirtualne biuro matrymonialne, sprzedaż kawałków meczów, ogrzewanie na podczerwień, czy różnorodne sklepy internetowe. Ostatnio dosyć popularne stały się kawiarnie przeznaczone dla kobiet z dziećmi. Jako że internet jest powszechny, wiele osób stara się wykorzystać jego potencjał do tworzenia e-biznesu.

 

Powstają także liczne nagrody przeznaczone dla osób, które wykażą się oryginalną ideą. Mogą to być wyróżnienie za najlepszy kobiecy pomysł na własny biznes, najlepszy biznes studencki, spin off spin out, czy lokalne nagrody dla właścicieli ciekawych idei biznesowych. Bardzo często nawet w przypadku braku zdobycia nagrody, pomysłodawca może skorzystać z wielu szkoleń związanych z konkursem i poznać ciekawych ludzi.

 

Znanym przedsięwzięciem jest nagroda biznesmena Leszka Czarneckiego, kierowana do młodych ludzi, którzy mają ciekawy pomysł na własny biznes i pragną spełnić marzenia z nim związane. Pierwsza edycja konkursu rozpoczęła się już w 2009 roku, a nagrodą jest 100 tys. złotych, także jest o co walczyć.

 

W wielu krajach powstają także grupy ludzi, którzy spotykają się w celu wymiany idei. W Polsce praktycznie w każdym większym mieście możemy znaleźć tego typu spotkania czy nawet organizacje. Wymienić można przykładowo spotkania start-upów, czyli organizacji będących w fazie rozwoju lub poszukujących nowych modelów biznesowych. Inicjatywy te mogą przerodzić się w wielkie projekty czy międzynarodowe firmy, przykładowo znany wszystkim facebook też rozpoczynał jako start-up. Istnieje wiele inicjatyw tego typu, takich jak Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, których jest już ponad 30 w naszym kraju, a ich celem jest stworzenie przestrzeni promującej przedsiębiorczość. Możemy też wymienić stowarzyszenie byłych członków studenckiej organizacji AISEC, których jedną z aktywności jest promowanie start-upów oraz przedsiębiorczości. Warto także wspomnieć o całkowicie nieformalnych spotkaniach organizowanych na portalu meet.up. Niesamowite jest, jak ludzie spontanicznie organizują się w grupy i uczestniczą w tego typu spotkaniach na całym świecie. Jest to doskonała możliwość na poznanie ludzi z całego świata i ich idei, a także zasięgnięcia porady, a może nawet spotkania partnera biznesowego. Innym przykładem może być organizacja geek girls carrots, która zrzesza kobiety zajmujące się technologią. Jest to przestrzeń dedykowana kobietom, w której odbywają się dyskusje na tematy technologiczne, w tym przedstawiane są pomysły na biznes.

 

W związku z ogromną konkurencyjnością wiele powstających firm ma już swoje miejsce na rynku, dlatego zanim wprowadzimy w życie nasz plan powinniśmy przygotować odpowiednią strategię i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze musimy zająć się odpowiednią kampanią promocyjną i powinniśmy przekonać się i potencjalnych klientów, dlaczego jesteśmy lepsi od innych. Ponadto produkt czy usługa muszą być innowacyjne i trudne do powielenia.

 

Niewątpliwie dobry pomysł na własny biznes jest podstawą do rozpoczęcia działalności i pozyskania klientów, lecz prowadzenie własnego interesu jest związane z ogromem pracy, dlatego bez odpowiedniego poprowadzenia firmy, nawet najlepszy pomysł na biznes może okazać się fiaskiem. Jeśli jednak posiadamy oryginalną ideę i odpowiednie zasoby, a także zapał i pasję, powinniśmy odważyć się sięgać po nasze marzenia.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie