Jak przygotować dom jednorodzinny przed zimą?

23 września przywitaliśmy astronomiczną jesień, która potrwa aż do 22 grudnia. Co za tym idzie, musimy nastawić się na coraz chłodniejsze dni i pomyśleć o tym, jak przygotować nasz dom jednorodzinny przed zimą.

Jak przygotować dom jednorodzinny przed zimą?
Przegląd przed zimą, czyli jak przygotować nasz dom

Istnieje kilka aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie jesiennych przygotowań do zimy.

Ogrzewanie

Pierwszym punktem naszego przeglądu będzie z całą pewnością sprawdzenie pieca i w razie konieczności wymiana filtrów. Nie zapominajmy o wyczyszczeniu komina – zaprośmy kominiarza, aby mieć pewność, że przewody kominowe są przygotowane przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Obniż koszty!
Sprawdź nasz poradnik o oszczędzaniu na ogrzewaniu »

Dom jednorodzinny to zaleta posiadania kominka, pamiętajmy, aby zgromadzić opał na zimę. Zdecydowanie najlepiej magazynować suche drewno w osobnym pomieszczeniu. Unikniemy w ten sposób niezapowiedzianych wizyt owadów. Ceny drewna na sezon grzewczy szacuje się w okolicach 225 złotych za kubik, czyli metr przestrzenny, biorąc pod uwagę drewno bukowe, które uznawane jest za optymalny materiał opałowy.

Dach

Drugim elementem będzie dach oraz rynny. Upewnijmy się, czy nie ma ubytków w dachu oraz zajmijmy się wyczyszczeniem rynien. Warto również udrożnić  wpusty dachowe. Aktualnie bez problemu znajdziemy specjalne siatki, które zabezpieczą krawędzie rynien przed niechcianymi liśćmi. Miejmy na względzie skontrolowanie także stanu zamocowania rynien. Jest to bardzo ważne, gdyż muszą one udźwignąć ciężar śniegu, który będzie w nich zalegał zimą.

Rury

Pamiętajmy o sprawdzeniu rur oraz udrożnieniu ich w razie potrzeby. Często w ogóle o tym nie myślimy przed zimą, a to właśnie niskie temperatury i zamarzające rury sprzyjają zatorom. Nie zapominajmy także o osuszeniu kranów poza domem i odłączeniu węży ogrodowych.

Okna

Kolejnym punktem przeglądu są okna. Ewentualna wymiana nieszczelnych okien na energooszczędne i ocieplenie ścian to finalnie rachunki niższe o około 40%. Przeanalizuj, czy nie będzie to opłacalna inwestycja na przyszłość.

Ogród

Dom jednorodzinny to również ogród. Nie zapominajmy o podlaniu  krzewów – magazynują one wodę. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zakwitną na wiosnę. Pamiętajmy, aby zrobić porządek w ogrodzie, wygrabić zalegające wszędzie liście. Jesienią kosimy ostatni raz trawniki. Jeżeli posiadamy oczko wodne, pamiętajmy, aby je oczyścić oraz zdemontować pompy, które nie są przystosowane do zamarzania. Jeżeli posiadamy wrażliwe rośliny, okryjmy je jutą lub słomianą matą. Obecne w ogrodzie iglaki zwiążmy sznurkiem – dzięki temu nie będą łamały się pod ciężarem śniegu.

Szafy

Wejdźmy teraz do domu: skupmy się na porządkach w szafach. Wyciągnijmy zimowe ubrania, ciepłe kołdry oraz obuwie. Letnie okrycia warto przechowywać w osobnych pudełkach – zaoszczędzimy dzięki temu dużo miejsca. Pamiętajmy o specjalnych preparatach przeciw molom (poleca się krążki z drewna cedrowego, cena: około 10 zł).

Spiżarnia

Uzupełnienie spiżarni na zimę to jedno z najprzyjemniejszych jesiennych obowiązków. Faktem jest, iż w sezonie jesienno-zimowym wydajemy najwięcej pieniędzy na zapasy na zimę. Warto jest więc zainteresować się wcześniej, co może nam się przydać i tym samym sprawić przyjemność w zimowy wieczór.

Niech nie zabraknie na półkach powideł śliwkowych czy owocowych kompotów. Pomysł na domowe przetwory to świetna opcja, żeby zaoszczędzić i zdrowo przejść przez zimę, szczególnie dla tych, którzy posiadają dom jednorodzinny i co za tym idzie dużą spiżarnię. Zróbmy domowy przecier pomidorowy i ketchup, poeksperymentujmy w kuchni, tworząc pyszną pastę paprykową.

Pozycją obowiązkową będą oczywiście marynowane grzyby, których nie może zabraknąć. Kiszone ogórki, kapusta – niech nasza spiżarnia wypełni się bogactwem na zimę. Warto pamiętać także o suszeniu orzechów oraz ziół. Z tych ostatnich przygotujemy wspaniałe herbaty na zimę. Nie bójmy się przechowywać dyni – spokojnie przeleżakuje do grudnia, a zupa dyniowa sprawi z pewnością rozgrzewającą przyjemność niejednemu domownikowi w zimowy wieczór.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie