Domowe sposoby jak oszczędzać wodę

Nie każdy wie jak mało mamy wody bezpiecznej do użytku, nie każdy również wie jak oszczędząć wodę, do której ma dostęp. Ograniczenie zużywanej ilości wody pomaga nie tylko środowisku, ale zbawiennie wpływa również na nasze finanse.

Domowe sposoby jak oszczędzać wodę
Nieużyta kropla do kropli i możemy oszczędzić

Wszyscy doskonale wiemy, że woda jest podstawą naszego przeżycia. 

 

Dostęp do czystej i bezpiecznej wody jest niezbędny do prowadzenia zdrowego trybu życia i większości z nas ciężko jest wyobrazić sobie codzienność bez możliwości skorzystania z tego bezbarwnego płynu. Niedawno jeden ze znanych aktorów i współzałożycieli organizacji Water.org (strona w języku angielskim) postanowił zwiększyć świadomość społeczeństwa o ogólnoświatowym problemie jakim jest brak dostępu do źródeł czystej wody i w ramach sprzeciwu ogłosił zaprzestanie korzystania z toalety. W pełni popieramy wszelkie formy zaangażowania w poprawę warunków życia wszystkich ludzi na świecie i dlatego przybliżamy kilka sposobów jak oszczędzać wodę skutecznie w swoim własnym domu, pomagając nie tylko swoim finansowm, ale również nam wszystkim.

 

Higiena osobista

 

Higiena osobista pochłania duże ilości wody każdego dnia. Czteroosobowa rodzina zużywa średnio prawie 500 litrów wody każdego dnia. Oszczędzanie wody najlepiej zatem zacząć od zmiany niektórych przyzwyczajeń.

 

Jedną z podstawowych rad jest zakręcanie wody podczas mycia zębów, prosta czynność, o której niestety często zdarza się nam zapomnieć. Najprostszym sposobem na pamiętanie o zużywaniu mniejszej ilości wody podczas dbania o swoje uzębienie jest postawienie niewielkiego, plastikowego kubka obok szczoteczki. Warto wybrać różnokolorowe naczynia dla każdego członka rodziny. 

 

Zastąpienie kąpieli w wannie krótszym prysznicem również pomaga oszczędzać wodę. Fanom dłuższego wylegiwania się w wannie polecamy kompromis, przyjemność kąpieli zostaw na weekend, aby dogłębnie się zrelaksować. 

 

Dodatkowo, warto zainstalować jednouchwytowe baterie w łazience i kuchni, które znacznie zmniejszają czas regulacji temperatury wody. Jeśli oczekiwanie na ciepłą wodę z kranu pochłania sporo czasu, pomyśl o zainstalowaniu specjalnego podgrzewacza lub systemu obiegowego, który zmniejszy ilość marnowanej wody. 

 

Wodny recykling

 

Z wody korzystamy jednak nie tylko w łazience. W odpowiedzi na pytanie jak oszczędzać wodę, możemy znaleźć sporo sposobów w całym domu

 

Każdą niezużytą wodę bez środków chemicznych możesz przeznaczyć na podlewanie kwiatów

 

Pamiętaj również o włączaniu pralki i zmywarki tylko wtedy, kiedy są one pełne i zawsze staraj się używać programu oszczędnościowego. Warto również regularnie przeprowadzać kontrolę uszczelek i ewentualnych przecieków, przez które marnujemy tak wodę, jak i pieniądze. 

 

Jeśli posiadasz ogród, pamiętaj, że podlewanie roślin latem jest najbardziej korzystne wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy temperatura powietrza nie jest bardzo wysoka. Dodatkowo, warto wyłożyć ziemię pokruszoną korą, która dodatkowo zachowuje wilgotność. Wykorzystuj również wodę deszczową, którą łatwo zebrać a jest idealna do podlewania roślin ogrodowych. 

 

Zasoby wody, z której możemy korzystać są niestety ograniczone. Warto nauczyć się jak oszczędzać wodę poprzez proste sposoby na ograniczenie jej codziennego użycia, bez większych wyrzeczeń. Dodatkowo, masz możliwość zmniejszenia swoich rachunków. A wszystko dla wyższego dobra i przyszłości.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie