Dziecko w samochodzie: Zasady bezpieczeństwa w trakcie podróży

Dziecko w samochodzie wymaga szczególnej uwagi. Zachowajmy dużą ostrożność i pamiętajmy o specjalnych fotelikach.

Dziecko w samochodzie: Zasady bezpieczeństwa w trakcie podróży
Bezpieczeństwo podczas rodzinnych wycieczek

Dziecko w samochodzie to dla kierowcy jasny sygnał, by zadbać o dodatkowe środki ostrożności i bezpiecznie dowieźć małego podróżnika do celu. Zapewnienie dzieciom odpowiedniej ochrony w czasie jazdy autem to również prawny obowiązek dorosłych, a za jego niedopełnienie grożą kary finansowe. O czym pamiętać, przewożąc dziecko w samochodzie?
 

Bezpieczne dziecko w samochodzie

 

Nosidełko lub fotelik?

Przewożąc malucha samochodem należy pamiętać o zapewnienie mu bezpieczeństwa poprzez posadzenie w odpowiednim foteliku lub nosidełku.

Przepis prawny traktujący o konieczności zapewnienia dzieciom poniżej 12 roku życia, których wzrost nie przekroczył 150 cm odpowiedniego fotelika zapewniającego bezpieczeństwo uwzględnia podział urządzeń do przewożenia dzieci na pięć kategorii.
 
  • Pierwsza z nich obejmuje nosidełka dla niemowląt o wadze nieprzekraczające 10 kilogramów.
  • Druga to nosidełka dla maluszków o wadze nie większej niż 13 kilogramów.
  • W trzeciej kategorii mieszczą się foteliki dla dzieci o wadze w przedziale 9-18 kilogramów.
  • Czwarta grupa obejmuje zarówno foteliki, jak i podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 22-36 kilogramów.
  • W piątej, ostatniej kategorii mieszczą się podstawki podwyższające dla dzieci o wadze od 22 do 36 kilogramów.
 

Jak dobrać fotelik?

Urządzenie do przewożenia dzieci samochodem musi być dostosowane do wzrostu, wagi i wieku dziecka, zgodnie z objętymi ustawą przepisami.

Powinny też posiadać europejskie atesty bezpieczeństwa, dlatego decydując o zakupie używanego fotelika czy nosidełka powinniśmy dokładnie sprawdzić nie tylko jego zgodność z normami, ale i konstrukcję – im mniej stabilna i wysłużona, tym większe ryzyko przewozu dziecka w używanym urządzeniu.

Na rynku znajdziemy wielu producentów, którzy oferują różnego rodzaju ulepszenia czy systemy bezpieczeństwa. Wybierając odpowiedni fotelik, warto porozmawiać ze sprzedawcami czy odwiedzić rodzicielskie fora w internecie. Poszukajmy również rankingów jakości i trwałości wyposażenia. Oprócz bezpieczeństwa, pamiętajmy również o wygodzie naszego dziecka i naszej - waga i wielkość fotelika również ma znaczenie.

 

Montaż

Foteliki i nosidełka powinny być umieszczane na tylnych siedzeniach auta. Przednie siedzenie obok kierowcy uważane jest za najmniej bezpieczne, jeśli jednak nie jest ono wyposażone w poduszkę powietrzną, możemy umieścić dziecko również tam.

Przewożenie dziecka obok kierowcy wybierają często rodzice noworodków. Jeśli samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną, upewnijmy się, iż została ona wyłączona. W niektórych modelach aut możemy samodzielnie wyłączyć poduszkę, w innych konieczne będzie odwiedzenie serwisu.

Pamiętajmy, by nosidełka mocować do siedzenia samochodu tyłem do kierunku jazdy, a foteliki i podstawki podwyższające – przodem. Nad nosidełkiem, np. na zagłówku fotela, możemy umocować lusterko, które pozwoli nam podglądać niemowlaka. 

Większość obecnie dostępnych na rynku urządzeń posiada własne pasy bezpieczeństwa, nie zapomnijmy jednak o ich przymocowaniu do kanapy samochodu dostępnymi w aucie pasami. Jeśli napotkacie problemy z poprawnym zamocowaniem wyposażenia, poszukajcie filmów instruktażowych w internecie lub zapytajcie w serwisie samochodowym. 

 

Ogólne zasady bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa, szczególną ostrożność zachować musimy jednak podczas podróży z maluchem.

Dziecko w samochodzie narażone jest szczególnie na gwałtowne hamowanie czy rozwijanie dużych prędkości, starajmy się więc zachować płynność jazdy.

Nie umieszczajmy też żadnych przedmiotów, szczególnie ciężkich i dużych, na tylnej półce pod szybą – w wielu nieprzewidzianych sytuacjach drogowych mogą one spaść na siedzące bądź leżące w nosidełku dziecko i zrobić mu krzywdę.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie