Co mogę zabrać na pokład samolotu podróżując z dzieckiem?

Rodzinne wyprawy lotnicze to codzienność dla wielu osób. Co rodzic podróżujący z dzieckiem może wnieść na pokład samolotu? 

Co mogę zabrać na pokład samolotu podróżując z dzieckiem?
Linie lotnicze ułatwiają podróżowanie z dziećmi.

Rodzice zabierający w podróż dzieci mogą liczyć na wiele udogodnień ze strony linii lotniczych. Co można wziąć na pokład samolotu, gdy towarzyszą nam pociechy?

Z dzieckiem na pokładzie samolotu

Spora część przewoźników podchodzi do przepisów odnoszących się do przewozu dzieci i ich akcesoriów samolotem indywidualnie i ustala własne zasady. Istnieją jednak pewne prawa, które można uogólnić:

  • W większości przypadków rodzic może odbyć podróż lotniczą z małym dzieckiem, które nie ukończyło dwóch lat, na swoich kolanach.
  • Cena biletu dla dziecka jest wtedy znacznie niższa od standardowej i wynosi około 10% ceny normalnego biletu, a u niektórych przewoźników (bądź na wybranych trasach) taki przelot może być zupełnie darmowy.
  • Jeśli zdecydujemy, że dziecko powinno siedzieć obok nas na osobnym fotelu (opcja ta u większości przewoźników dotyczy pociech, które ukończyły 6 miesiąc życia), mamy prawo do wliczonego w cenę biletu przewozu fotelika samochodowego spełniającego wszelkie normy bezpieczeństwa, w którym poleci nasze dziecko.
  • Jeśli okaże się, że fotelika nie da się zamontować w samolocie ze względu na jego nietypowe wymiary bądź niezgodność z innymi zasadami, rodzic poniesie koszt jego przewozu w luku bagażowym.
  • Dzieciom podróżującym w osobnym fotelom przysługują niższe ceny biletów (najczęściej około 50-60% ceny standardowego biletu).
  • Po ukończeniu przez dziecko 12 roku życia w większości linii lotniczych nasza pociecha zostanie potraktowana jak dorosły i zapłacimy za bilet dla niej pełną kwotę.
  • Osoby poniżej 16 roku życia nie mogą podróżować bez opieki dorosłych. 

Większość linii lotniczych udostępnia również wyposażenie czy usługi, które pozwalają na spokojniejszą podróż. Polski LOT posiada na pokładzie kołyski dla niemowląt do 6 miesiąca oraz specjalne deski do przewijania w ubikacjach. Często można również zamówić posiłek dla dzieci. Również na lotniskach znajdziemy udogodnienia dla rodziców z dziećmi - mogą to być specjalnie wydzielone pomieszczenia lub szybsza odprawa przed lotem.

Pamiętajmy jednak, że wiele limitów nakładanych przez linie lotnicze, związanych jest z dostępnymi samolotami oraz liczbą zajętych miejsc. Może się zdarzyć, iż zmiany w uprawnieniach pasażerów wprowadzone zostaną dopiero przed odlotem.

Wózek dla dziecka na pokładzie?

Nieco inaczej sprawa wygląda z wózkiem. W większości linii lotniczych wniesienie wózka dla dziecka na pokład samolotu nie jest możliwe. W przypadku składanych wózków można je jednak bez problemu umieścić w luku bagażowym, nie ponosząc dodatkowych opłat. Wózek wystarczy oddać obsłudze przed wejściem na pokład i odebrać po wylądowaniu samolotu.

Jedynie duże wózki, których nie da się złożyć do mniejszych rozmiarów, przewożone muszą być jako dodatkowo płatny bagaż rejestrowany. Niektóre linie pozwalają na wniesienie składanego wózka na pokład samolotu, zastrzegając jednak, że rodzice mają taką możliwość jedynie wtedy, gdy na pokładzie jest wystarczająco miejsca, a lot nie jest w pełni obciążony.

Napoje i jedzenie dla dziecka

Na pokład samolotu rodzice wnieść mogą również napoje i jedzenie dla dziecka, które nie będą spełniać wymogów dotyczących przewożonych na pokładzie płynów (pojemność do 100 ml). Wszystko będzie musiało zostać oczywiście poddane szczegółowej kontroli podczas odprawy - często rodzice proszeni są o spróbowanie wnoszonego płynu. 

Pamiętaj, by przed dokonaniem rezerwacji zapoznać się z wytycznymi przewoźnika, z którym odbędziesz lot. Wszelkie informacje znaleźć można na stronach internetowych linii lotniczych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie