Jak rozpoznać fałszywy banknot?

Polska posiada jedno z najlepszych zabezpieczeń dotyczących autentyczności pieniędzy. Mimo wszystko zdarzają się jednak próby ich fałszowania. Podpowiadamy, jak łatwo zweryfikować, czy banknot jest prawdziwy.

Jak rozpoznać fałszywy banknot?
Nasze finanse: fałszywe pieniądze w praktyce

Przyznajmy uczciwie: nie zwracamy często uwagi na banknoty, które wyciągamy i chowamy do portfela. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy paść ofiarą oszustwa. Tymczasem istnieje prosty sposób weryfikacji naszych pieniędzy, trzeba jednak wyrobić sobie nawyk i zacząć sprawdzać, czy banknot, który do nas trafił rzeczywiście jest prawdziwy.
 

Jak odróżnić fałszywy banknot od prawdziwego? ?

W dużym skrócie: najszybciej sprawdzicie autentyczność banknotu, jeżeli będziecie w stanie wyczuć podstawowe elementy, czyli  godło, portret władcy i wszystkich napisów. Mowa o napisie Prezesa i Głównego Skarbnika NBP, a także napisu „Narodowy Bank Polski” oraz wyrażonej słownie i cyframi wartości nominalnej, którą posiada banknot.
 

Przejdźmy teraz do szczegółów...

Kiedy będziemy weryfikować banknot, aby sprawdzić jego autentyczność musimy wziąć pod uwagę następujące elementy:
 

1. Papier, czyli  jakość

Fałszywe pieniądze bardzo często wykonane są z gorszej jakości papieru, wydają się albo zbyt wiotkie, albo bardzo twarde. Pamiętajmy o tym, że prawdziwy banknot charakterystycznie szeleści. „Fałszywki” rozpoznamy także po papierze, który posiada gładki nadruk, ale bez wyczuwalnych części wypukłych. Uważać także trzeba na specjalny papier, który udaje wypukłości pieniężnego druku, który może znajdować się na całej powierzchni. Przestępcy wykorzystują w tym celu technikę stalorytniczą.

⇒ Porada: nadruk stalorytniczy łatwo wyczujecie pod palcem i paznokciem. W momencie, kiedy banknot jest stary i zużyty, znajdźcie mniej zużyte miejsce. Możecie także zweryfikować kolejne elementy banknotu, aby mieć pewność, czy banknot jest rzeczywiście fałszywy.

 

2. Zabezpieczająca nitka

Fałszywe pieniądze można rozpoznać także po imitacji nitki, która na fałszych banknotach znajduje się na rewersie. W momencie, kiedy oglądamy banknot, kierując go pod światło od przedniej jego strony można zobaczyć wspomnianą nitkę.

Jeżeli mamy do czynienia z prawdziwymi pieniędzmi, nitkę zobaczymy w odbiciu lustrzanym. Poza tym nitka zabezpieczająca posiada mikrotekst oraz cyfrowe oznaczenia wartości nominalnej.

⇒ Uwaga! Przestępcy są sprytni i często używają autentycznych nitek zabezpieczających z innych banknotów.

 

3. Znak wodny

Na „fałszywkach” najczęściej spotkamy nadrukowany znak wizerunkowy. Wspomniany nadruk wykonany jest w tym samym kolorze, co tło banknotu albo ciut ciemniejsze.

Spotkać można się także z wygnieceniem suchej pieczęci na wizerunku. Nie trzeba patrzeć pod światło, aby zobaczyć sfałszowany wizerunek. Banknoty takie posiadają ostrzejsze krawędzie oraz nie posiadają odcienia, który zobaczyć można na prawdziwym banknocie.

 

4. Nadruk korony

Kolejny elementem, który ułatwia zweryfikowanie, czy banknot jest prawdziwy jest tak zwane recto-verso. Mowa o specjalnym zabezpieczeniu, które znajduje się na przedniej stronie w prawym górnym rogu, od razu obok oznaczenia nominału. Kiedy patrzymy pod światło, korony w owalach powinny uzupełniać się i tworzyć pełen obraz.

Jeżeli macie fałszywy banknot, stały nadruk korony będzie widoczny bez patrzenia pod światła. Na szczęście nie jest to często spotykana forma fałszerstwa.

 

5. Weryfikacja pod kątem

Czy kiedykolwiek sprawdzaliście banknot pod wieloma kątami? Polecamy tę metodę weryfikacji. Tak zwany efekt kątowy jest zabezpieczeniem, które umieszczone jst na przedniej stronie banknotu, a dokładniej w prawym dolnym rogu.

Ciekawostka: jeżeli patrzymy na 100 złotych, zabezpieczenie znajduje się dodatkowo po lewej stronie wizerunku.

Efekt kątowy w nominałach 10 oraz 20 złotych powinny przedstawiać oznaczenie nominału po przechyleniu banknotu z jasnego na ciemne, a jeśli chodzi od nominał 50 złotych to zmiennie nominał albo koronę w owalu.

Czy wiedzieliście, że Narodowy Bank Polski wprowadził niedawno do powszechnego obiegu nowe wizerunki banknotów 10, 20, 50 i 100 złotych ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami?

Dodatkowo została uruchomiona specjalna aplikacja NBP Safe na smartfony, która poświęcona jest polskim pieniądzom.
 
 

Fałszywy banknot – co robić?

Kiedy podejrzewamy, że posiadany przez nas banknot może być falsyfikatem, polecamy zweryfikować jego autentyczność w banku lub zgłosić na policję. Miejcie świadomość, że umyślne wprowadzenie do obiegu fałszywego znaku pieniężnego podlega karze zgodnie z Kodeksem Karnym.
 

Podstawa prawna

Art. 310 Kodeksu Karnego

§ 1. Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniądz, inny środek płatniczy albo dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej albo zawierający obowiązek wypłaty kapitału, odsetek, udziału w zyskach albo stwierdzenie uczestnictwa w spółce lub z pieniędzy, innego środka płatniczego albo z takiego dokumentu usuwa oznakę umorzenia, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.
§ 2. Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub dokument określony w § 1 puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
§ 4. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 2, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie