Ferie zimowe 2016 - kalendarz szkolny

Białe szaleństwo, szosowanie po stokach i rzucanie śnieżkami – każdy uczeń marzy o zimowej przerwie. Kiedy wypadają ferie zimowe w 2016? Sprawdziliśmy terminy!

 Ferie zimowe 2016 - kalendarz szkolny
Terminy ferii zimowych w nadchodzącym roku 2016

Czy wiedzieliście, że słowo ferie pochodzą z łaciny i pierwotnie znaczyły dni odpoczynku poświęcone na obrzędy religijne? Aktualnie ferie zimowe to inaczej przerwa międzysemetralna, która trwa dwa tygodnie. O ich terminie informuje Minister Edukacji.

Kiedyś ferie zimowe rozpoczynały się i kończyły w tym samym terminie w całej Polsce. Od wielu lat na wniosek branży turystycznej terminy wakacji są jednak zróżnicowane w województwach.
 

Podział zazwyczaj wygląda następująco:

 

Ferie zimowe – kalendarz 2016

  1. 01.02-14.02: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie (kolor żółty)
  2. 25.01-07.02: podlaskie i warmińsko-mazurskie (kolor zielony)
  3. 15.02-28.02: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie (kolor różowy)
  4. 18.01-31.01: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie (kolor niebieski)
 

Pomysły, jak spedzić ferie zimowe

  • Wyjazd w góry na narty całą rodziną – polecamy zarówno polskie góry, jak również wycieczki za granicę. Jeżeli będziecie mieć szczęście i zarezerwujecie wyjątkowo wcześnie, możecie liczyć na atrakcyjne zniżki.
  • Wyjazd nad morze – Bałtyk jest przepiękny podczas zimy. Polecamy spędzenie tygodnia lub dwóch nad morzem, spacerując, podziwiając widoki i korzystając z czystego powietrza.
  • Wypady weekendowe na gorące źródła (Jeżeli mieszkanie na południu kraju, polecamy kierunek Słowacja: Oravice). To świetna okazja do rodziennego wyjazdu na basen, przy okazji pokazując dzieciom atrakcje w postaci aquaparku. Wyobraźcie sobie gorącą kąpiel pod gołym niebem w otoczeniu śniegu i przy minusowej temperaturze.
  • Łyżwy – na pewno w mieście zostanie zorganizowana ślizgawka. Dzieciaki kochają białe szaleństwo. Bardzo często łyżwy można wypożyczyć na godzinę.
  • Miejsce biblioteki i domy kultury organizują często półkolonie dla dzieci, które zostają w czasie przerwy międzysemestralnej w domu. Przygotowywane są zajęcia plastyczne, zabawa w teatr i wiele innych atrakcji. Ferie zimowe nie muszą być nudne i spędzone przed komputerem w domu. Zadbajmy o czas naszych dzieci i sprawmy, by był wyjątkowy!

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie