Przegląd firmowych benefitów 2015

Benefit stał się niezawodnym elementem strategii firmy. Gwarantując dodatki poza wypłatą, pracodawcy budują pozytywny wizerunek firmy. Poznajcie najpopularniejsze z nich.

Przegląd firmowych benefitów 2015
Co oferują firmy swoim pracownikom w tym roku

Obserwujemy aktualnie modę na otrzymywanie benefitów zamiast standardowej podwyżki. Trend ten dotarł do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zjawisko to jest już rozwinięte do takiego poziomu, że nowy pracownik uznaje za pewnik otrzymanie dodatków do pensji.

Do czego dopłacają nam szefowie?

 

ZDROWIE

Ciągle jednym z najpopularniejszych benefitów jest prywatna opieka medyczna. Pracownicy mają zagwarantowany łatwiejszy dostęp do usług medycznych oraz wizyt z lekarzami specjalistami.

Rodzaje pakietów zdrowotnych bywają różne, od podstawowych do rozbudowanych, które oferują wizyty domowe, dentystę czy transport medyczny. Ceny pakietów to zakres od 90 do 350 złotych.

Często pracodawcy oferują zwrot części wydatkow na rehalibitację, operacje czy konsultacje lekarskie i leki pracowników, a także ich dzieci i współmałżonków.

UBEZPIECZENIE

Aby urozmaicić pakiety wynagrodzeń, pracodawcy bardzo częściej gwarantują grupowe ubezpieczenia. Taki ruch zwiększa lojalność pracowników i poczucie bezpieczeństwa.

KURSY i SZKOLENIA

Kolejny benefit, który staje się coraz częściej spotykany to dofinansowanie lub całkowite opłacanie kursów językowych, organizowanie szkoleń dla pracowników poza firmą, angażowanie firm zewnętrznych w celu przeprowadzenia kursów. Jest to bardzo atrakcyjna forma motywacji, ponieważ certyfikowane szkolenia bardzo często nie należą do tanich i pracownik nie miałby możliwości odbycia ich poza firmą.

SPORT

Benefit, bez którego powoli nie umiemy już funkcjonować to na pewno karnet na siłownię czy fitness. Coraz częściej wybieramy aktywny wypoczynek w celu relaksu po godzinach pracy. Siłownie prześcigają się w promocjach i proponują nowe oferty zajęć, a pracodawcy korzystają z okazji i gwarantują pracownikom poranne lun wieczorne treningi.

WAKACJE

Pracodawcy dofinansowują także nasze wakacje. Przysłowiowe wczasy pod gruszą to ciągle bardzo popularny benefit. Firmy nie tylko dokładają się do naszego urlopu (od 400 do 1 tys. zł), ale także finansują kolonie dzieci pracowników.

ZASIŁKI NA BOBASA

Jeżeli nasza rodzina powiększa się, niektóre firmy proponują specjalny zasiłek na nowo narodzone dziecko. Ten benefit oferowany jest coraz częściej polskim rodzicom. Daje to poczucie pomocy ze strony pracodawcy i buduje zaufanie.

Często organizowane są również żłobki oraz przedszkola w pobliżu biura, które stanowią wielką pomoc dla rodziców.

PRACA ZDALNA

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, możemy często liczyć na zgodę do pracy z domu. Elastyczny grafik staje się atrakcyjnym benefitem, dzięki któremu pracownicy mogą łatwiej dostosować pracę do swoich prywatnych zajęć, życia rodzinnego i na przykład studiów.

TELEFON I LAPTOP

Służbowy telefon do użytku prywatnego oraz firmowy laptop to benefity, które stały się już pewnego rodzaju minimum, które oferuje się nowym pracownikom na pewnych pozycjach. Przedstawieciele handlowi dostaną także do dyspozycji firmowy samochód.

SMAKOŁYKI ZA DARMO

Modą, która przychodzi do nas z zachodu, jest zapewnienie pracownikom dostaw darmowych owoców, napojów czy przekąsek. Pracodawcy często finansują także pełne obiady, bądź inwestują w stołówkę firmową. Niektóre firmy serwują również świeże śniadania każdego dnia, inne wyposażają biura w lodówki czy ekspresy do kawy, aby zapewnić pracownikom dostęp do dodatkowych "motywatorów".

KULTURA

Benefit, który każdy lubi to także darmowy bilet do teatru czy kina. Często firmy gwarantują pewną pulę wejściówek i bilety takie można wygrać, biorąc udział w firmowej loterii. Innym razem każdy pracownik dostaje określoną liczbę biletów na miesiąc na wybrany spektakl czy film.

Benefit to z całą pewnością narzędzie, które służy przyciąganiu, utrzymywaniu  oraz budowaniu lojalności pracowników. Dodatki, które firmy oferują swoim pracownikom, działają na motywację i satysfakcję z wykonywanej pracy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie