Formalności przy zakupie samochodu

Sprawdź jakich dokumentów będziesz potrzebować podczas kupowania nowego lub używanego samochodu.

Formalności przy zakupie samochodu
Jakie dokumenty przygotować kupując samochód?

Najważniejsza oczywiście jest decyzja, która wymaga czasu. Musimy rozważyć sporo ważnych spraw, między innymi czy wolimy kupić nowy czy używany samochód, przejrzeć oferty dostępnych na rynku, wynegocjować zadowalające nas warunki i wreszcie wyrazić zgodę na podpisanie umowy. Zakup samochodu to również trochę formalności, których trzeba dopełnić tak przed jak i po nabyciu upragnionego pojazdu. Sprawdźmy jakich dokumentów potrzebujemy, aby w spokoju móc cieszyć się naszymi czterema kółkami. 

Finansowanie nowego pojazdu

Zacznijmy od pieniędzy potrzebnych na zakup samochodu.

Jeśli nie mamy wystarczającej ilości gotówki, możemy zdecydować się na kredyt samochodowy dostępny w jednym z banków.

 • Taką opcję szczególnie warto wziąć pod uwagę na koniec lub początek roku, kiedy to pojawiają się ciekawe oferty promocyjne.
 • Mamy do wyboru standardowy kredyt samochodowy oraz kredyt balonowy.
 • Dokumenty potrzebne do wniosku kredytowego nie różnią się znacznie od tych, które składamy w przypadku chęci otrzymania każdego innego kredytu.
 • Bank na podstawie otrzymanych informacji, obliczy zdolność kredytową klienta i podejmie decyzję o przekazaniu nam pieniędzy.
 • Dodatkowo, do wniosku najczęściej należy również dołączyć kserokopię dowodu rejestracyjnego oraz podpisaną umowę kupna-sprzedaży pojazdu.

Innym rozwiązaniem jest leasing konsumencki, który również umożliwia nam sfinansowanie samochodu. Leasing rządzi się nieco innymi prawami niż kredyt samochodowy, jednak może być interesującą alternatywą, szczególnie dla firm.

Umowa kupna sprzedaży auta

Skupmy się zatem na wspomnianej umowie.

Podpisanie kontraktu następuje po zakończeniu negocjacji z salonem lub właścicielem pojazdu. Każda umowa kupna sprzedaży powinna zawierać następujące dane:

 • miejscowość i datę sporządzenia,
 • dane osobowe sprzedającego i kupującego, czyli: imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery dowodów tożsamości, PESEL i NIP.

Dodatkowo, w podpisywanym dokumencie trzeba uwzględnić informacje na temat przedmiotu umowy, takie jak:

 • marka i model samochodu,
 • numer nadwozia (VIN),
 • numer rejestracyjny,
 • pojemność silnika oraz
 • rok wyprodukowania.

Ostatnim szczegółem dodanym do umowy powinny być ustalona cena i, w przypadku kupowania samochodu używanego, dwa oświadczenia: sprzedającego, iż jest jedynym właścicielem pojazdu oraz kupującego, iż jest świadomy stanu technicznego pojazdu.

Podczas podpisywania umowy warto wypełnić razem ze sprzedającym druk PCC-3, który potrzebny będzie do opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Nie zapomnijmy, że podatek należy opłacić w ciągu 14 dni od daty zakupu.

Mam samochód - co dalej?

Kiedy otrzymamy już kluczyki do naszego nowego nabytku, pozostaje nam kilka formalności do spełnienia, przede wszystkim zarejestrowanie samochodu, na które mamy 30 dni.

 • Kupując pojazd w salonie lub komisie, musimy udać się do urzędu komunikacji jedynie z fakturą a wszystkich formalności uda nam się dopełnić podczas jednej wizyty.
 • W przypadku samochodu używanego potrzebujemy nieco więcej dokumentów.

Następnie należy udać się do urzędu razem z umową, zaświadczeniem o opłaceniu podatku, dowodem rejestracyjnym oraz dotychczasowymi tablicami.  Jeśli samochód kupiliśmy od osoby posiadającej własną działalność, poprośmy o kopię wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, która również będzie nam potrzebna. Na miejscu możemy uiścić wszelkie opłaty i otrzymamy nowy tymczasowy dowód rejestracyjny

Ostatnią kwestią jest ubezpieczenie naszego nowego samochodu. Dokonując zakupu w salonie, najczęściej możemy załatwić wszystkie formalności na miejscu. Jeśli natomiast nasz samochód posiada polisę wykupioną przez poprzedniego właściciela, mamy 30 dni na jej zmianę, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.