Gdzie należy zgłosić zmieniony numer konta bankowego?

Numer konta bankowego został zmieniony, przygotuj liste instytucji i osób, które warto poinformować.

Gdzie należy zgłosić zmieniony numer konta bankowego?
Zmieniasz numer konta bankowego? Zastanów się komu powiedzieć

Zmieniasz numer konta bankowego i zastanawiasz się jakie instytucje musisz o takim kroku poinformować? Poniżej przedstawiamy listę, która pomoże Ci  zorientować się komu warto przekazać nowy numer. Pamiętać należy, iż jest to działanie we własnym interesie, to TY musisz zadbać o to, aby odpowiednie placówki posiadały zaktualizowaną wiedzę.

Nowy numer konta bankowego:

Po pierwsze: poinformuj pracodawcę. W ten sposób wynagrodzenie wpłynie już na nowe konto. Jeżeli nie poinformujesz - Twoja strata. Pieniądze nie przepadną, ale z pewnością otrzymasz je z opóźnieniem.

Po drugie: Nie zapomnij o przekazaniu nowego numeru do Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to szczególnie istotne w przypadku posiadania konta firmowego. 

Pożyczka dla każdego dowiedz się więcej

Zwrot podatku, który otrzymasz po rocznym rozliczeniu PIT również możesz otrzymać bezpośrednio na rachunek - sprawdź aktualny numer konta w systemie fiskusa. W celu zmiany numeru konta, wystarczy wypełnić druk ZAP-3 i złożyć go razem z deklaracją podatkową lub osobiście w dowolnej chwili w najbliższym US.

Po trzecie: Warto także poinformować najbliższych, lub też osoby z którymi często dokonujemy operacji finansowych, np. w postaci przelewów. Oczywiście nie jest to obligatoryjne, ale z pewnością  jeżeli zrobimy to na początku, unikniemy nieporozumień w przyszłości.

O zmianie numeru konta bankowego warto także poinformować wszelkie osoby, które regularnie dokonują przelewów na nasze konto. Przykładowo może być to:

  • najemca mieszkania,
  • uniwersytet wpłacający stypendium,
  • pomoc socjalna.

Po czwarte: Poinformować także należy: 

Znajdź tani kredyt na dowolny cel sprawdź >>
  • towarzystwa ubezpieczeniowe,
  • towarzystwo emerytalne, 
  • towarzystwo funduszy inwestycyjnych czy też 
  • dom maklerski, jeżeli z takowych usług korzystamy. 

Numer konta odgrywa tu kluczową rolę.

Każda zmiana danych osobowych wymaga poinformowania odpowiednich instytucji. Zmieniony numer konta również wymaga komunikacji ze wszystkimi osobami, które mogą korzystać z tejże informacji. Radzimy zastanowić się kogo powinniśmy poinformować, przygotować sobie listę, a następnie po zmianie numeru, przekazać go w odpowiedni sposób. W ten sposób unikniemy późniejszych kłopotów.

Do przeczytania:
Bankowość elektroniczna, czyli co daje Ci konto online »
Czy wspólne konto bankowe to dobry pomysł? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie