Ile kosztuje budowa domu?

Ile kosztuje budowa domu? – ceny są różne, ale warto orientować się w obowiązujących stawkach i wydatkach.

Ile kosztuje budowa domu?
Przegląd kosztów postawienia nowego domu

Ile kosztuje budowa domu? – to pytanie, które zadają sobie wszyscy marzący o własnym kącie. Ceny budowy i wykończenia zmieniają się z roku na rok, przed podjęciem decyzji o podjęciu prac budowlanych warto jednak znać orientacyjne stawki obowiązujące w danym okresie.
 

Zmienne koszty budowy

Koszt budowy domu zależy od wielu czynników, a prosta wycena nie jest w stanie uwzględnić ich wszystkich.

Wybierający działkę powinni zastanowić się nad kosztem jej zakupu w różnych województwach, a wszyscy działkę budowlaną już posiadający przeanalizować koszty podłączenia mediów (o ile jeszcze ich nie podłączono).

Cena budowy zależeć będzie głównie od:
 
  • metrażu domu,
  • typu budynku (parterowy, piętrowy, wielopiętrowy),
  • obecności piwnicy czy garażu,
  • kosztów samego projektu budowlanego.

Większość firm szacujących koszt budowy przyjmuje jako bazę dom z użytkowym poddaszem o powierzchni 150 metrów kwadratowych, bez piwnicy – jako że jest to najczęściej wybierany przez Polaków rodzaj budowanego domu.
 

Ile kosztuje budowa domu - stan surowy zamknięty

 

Fundamenty

Przyjmując założenie, że powierzchnia parteru wynosi około 75 metrów kwadratowych, postawienie fundamentów na standardowym, niewymagającym podłożu powinno nas kosztować około 15 tysięcy złotych za materiały budowlane.

Koszt robocizny zależy od wybranej firmy i może wahać się od 5 do nawet 15 tysięcy złotych.

♦ Średni koszt: 20 tysięcy złotych

 

Surowa konstrukcja

Koszt budowy ścian nośnych dla domu o przyjętych parametrach może wynieść około 10 tysięcy złotych za materiały budowlane (izolacja, pustaki i zaprawa) oraz drugie tyle za wykonanie. Ceny mogą wzrosnąć, jeśli zdecydujemy się na wynajęcie firmy z wyższej półki.

Budowa ścian działowych z cieńszych pustaków ceramicznych może oznaczać konieczność zmierzenia się z kosztami rzędu 5 tysięcy złotych za materiały oraz około 3 tysięcy złotych za robociznę.

Koszt materiałów koniecznych do budowy wytrzymałego stropu wyniesie 22 tysiące złotych, a wykonania około 4 tysięcy złotych. Drewniany strop nad poddaszem to koszt rzędu 14 tysięcy złotych, przy czym około 12 tysięcy zapłacimy za materiały, a pozostałe 2 za wykonanie.

Schody w stanie surowym mogą nas wynieść około 2 tysięcy złotych, koszt ich wykończenia, w zależności od wybranych materiałów, może wzrosnąć na ostatnim etapie prac do 16 tysięcy złotych.

Koszty wybudowania balkonu lub tarasu może wynieść około 4 tysięcy złotych.

♦ Średni koszt: 95 tysięcy złotych

 

Ocieplenie

Najpopularniejszymi materiałami służącymi ociepleniu budynków są obecnie styropian i droższa wełna mineralna.

Przy skorzystania z pierwszej opcji zapłacimy około 21 tysięcy złotych za ocieplenie, alternatywa może nas kosztować nawet 5 tysięcy więcej.

 

Budowa dachu

Koszt budowy głównej konstrukcji dachu i jego wykończenie może wynieść około 45 tysięcy złotych. Wiele zależy od wybranych materiałów budowlanych (najtańszą opcją są blachodachówki, najdroższą - dachówki ceramiczne)

 

Stolarka zewnętrzna

Cena okien zależy głównie od ich jakości. Wybór trwalszych okien drewnianych może oznaczać koszt rzędu 12-15 tysięcy złotych za ich zakup oraz 2 tysięcy złotych za montaż.

Cena drzwi wejściowych, w zależności od wybranego modelu ze średniej półki, wahać się może od 1500 do 3500 złotych.


Koszt budowy domu w opisanym przykładzie może wynieść nieco ponad 200 tysięcy złotych przy założeniu korzystania z materiałów ze średniej półki cenowej oraz usług firm budowlanych oferujących robociznę za niewygórowane kwoty. Koszt projektu budowlanego nie powinien nas wynieść więcej niż 5 tysięcy złotych.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie