Ile kosztuje karta debetowa?

Karta debetowa to środek płatniczy ułatwiający dokonywanie szybkich i wygodnych codziennych transakcji. Z jakimi kosztami wiąże się jego posiadanie?

Ile kosztuje karta debetowa?
Z jakimi kosztami wiąże się posiadanie karty do rachunku osobistego?
  • karta debetowa
  • transakcje bezgotówkowe
  • koszty karty

Co to jest karta debetowa?

 

Karta debetowa to obecnie jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych środków płatniczych, o który ubiegać się mogą wszyscy, którzy są w posiadaniu rachunku bankowego - nawet takiego, które nie jest comiesięcznie zasilane kwotą określonej wysokości. 

 

Karta debetowa, jako ściśle powiązana z danym kontem bankowym, umożliwia dokonywanie płatności bezgotówkowych do wysokości środków znajdujących się na rachunku w momencie uiszczania płatności.

 

Oznacza to, że nie możemy dzięki niej utworzyć negatywnego salda jak w przypadku kart kredytowych. Możemy za to wypłacać gotówkę z bankomatu bez wysokich prowizji lub bez żadnych dodatkowych opłat, również za granicą. Zapłacimy nią też w Internecie.

 

Ile kosztuje karta debetowa?

 

  • Banki zastrzegają sobie prawo do pobierania opłat za niekorzystanie z wydanej do rachunku karty debetowej. Opłaty naliczane są w sytuacjach, kiedy klient, któremu udostępniono kartę, w ogóle z niej nie korzysta (najczęściej chodzi o dokonywanie minimalnych transakcji nieprzekraczających 100-200 złotych miesięcznie). W takich sytuacjach karta nie przynosi bankowi żadnych korzyści (=nie zarabia na prowizjach ze sprzedaży), za posiadanie jej klient będzie musiał więc zapłacić. Opłata za kartę wahać się będzie w zależności od placówki, najczęściej mieszcząc się jednak w przedziale 2-4 złotych miesięcznie.

 

  • Chociaż karta debetowa najczęściej wydawana jest klientowi nieodpłatnie do rachunku osobistego, niektóre banki zastrzegają sobie możliwość obciążenia konta konsumenta kwotą stanowiącą ekwiwalent kosztów wydania karty płatniczej w przypadku odstąpienia od umowy o kartę i rezygnacji z jej używania w okresie do dwóch lat od momentu jej wydania.

 

  • Niektóre banki pobierają również opłaty za wypłaty kartą debetową z bankomatów nieobjętych umową z bankiem (np. w mBanku pieniądze pobierzemy za darmo z bankomatów sieci EuroNet, BZ WBK S.A., Cash4You i eCard – za wypłaty z pozostałych bankomatów naliczana będzie prowizja, chyba że klient wykupi za dodatkową opłatę specjalny pakiet darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów). Dzięki karcie debetowej możesz również wypłacać pieniądze w kasie sklepowej (usługa Cashback), warto sprawdzić czy za aktywację czy korzystanie z tej opcji poniesiesz koszty.

 

  • Inna opłata może zostać naliczona za wydanie dodatkowej karty w momencie zgubienia lub zniszczenia pierwszej. Wydanie kolejnej karty po upływie ważności pierwszej jest jednak darmowe

 

Decydują się na otwarcie rachunku bankowego, a tym samym otrzymanie przyporządkowanej do niego karty debetowej, sprawdź, z jakimi opłatami wiąże się jej posiadanie. 

 

Więcej o kartach płatniczych:

Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej? »

Koszty konta bankowego »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie