Ile kosztuje utrzymanie psa?

Każde żywe stworzenie potrzebuje miłości i odpowiedniej opieki. Wiąże się to również z nieuniknionymi wydatkami: ile kosztuje utrzymanie psa i o co należy zadbać, aby czworonóg był zdrowy i szczęśliwy?

Ile kosztuje utrzymanie psa?
Posiadanie psa to nie tylko miłe chwile wspólnej zabawy, ale również obowiązki i pewne koszty

Pies to bez wątpienia najlepszy przyjaciel człowieka. Wiele osób decyduje się na czworonożnego kompana, który umili wspólne chwile, popilnuje ogrodu czy będzie codziennym towarzyszem wspólnych spacerów. Aby przez długie lata cieszyć się swoim towarzystwem należy odpowiednio zadbać o swego czworonoga. Jakie koszty wiążą się z posiadaniem psa?
 

Pies i koszty jego utrzymania

Zastanawiając się ile kosztuje utrzymanie psa musimy wziąć pod uwagę wydatki różnego rodzaju. Już sam koszt posiadania pieska uzależniony jest od kilku czynników. Za pieska ze schroniska czy od znajomego nie zapłacimy ani grosza, jednak jeżeli zdecydujemy się na konkretną rasę, musimy liczyć się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych.

 

ZDROWIE TO PODSTAWA

Jednymi z najważniejszych wydatków jakie należy zaplanować myśląc o posiadaniu psa to wizyty u weterynarza. Okres szczenięcy oznacza zazwyczaj częstsze wizyty u lekarza weterynarii ze względu na pierwsze szczepienia oraz odrobaczanie małego pieska.

► Koszt pierwszych szczepień to wydatek rzędu ok. 30-50 zł za szczepionkę, czyli ok. 90-150 zł za trzy obowiązkowe szczepienia, natomiast odrobaczanie jest nieco tańsze i wynosi ok. 20 zł.
 
W zależności od miejsca zamieszkania musimy być więc przygotowani na wydatek minimum 110 zł za komplet podstawowych szczepień i odrobaczanie. Kolejne wizyty u weterynarza odbywają się rzadziej (zazwyczaj raz do roku), a ich koszt to ok. 90 zł.
     
Ważnym obowiązkiem jest zabezpieczenie naszego psa przed różnego rodzaju pasożytami.

► Krople odstraszające pchły i kleszcze to wydatek rzędu 20-100 zł w zależności od rodzaju i wagi psa, obroża przeciw insektom to koszt ok. 15-60 zł, a specjalne tabletki kosztują od ok. 50 zł w górę.

Do regularnych kosztów związanych ze zdrowiem doliczyć powinniśmy również dbanie o higienę naszego pupila. Wydatki na strzyżenie i dbanie o skórę psów, które wymagają dodatkowej pielęgnacji to wydatek od 70 zł do nawet 200 zł. Cena zależy oczywiście od wielkości i rasy naszego psa.

 Wyposaż swojego zwierzaka taniej!

ŻYWIENIE PSA

Karmienie pupila to bez wątpienia największy wydatek, na którym nie warto oszczędzać.

Koszt dobrej jakości suchej karmy to minimum 150 zł za worek o wadze 15 kg (karmę średniej jakości kupimy za ok. 80 zł za worek o wadze 15 kg). Koszt mokrej karmy wynosi od 4 zł za puszkę (dobrej jakości mokrą karmę można kupić za ok. 7 zł za puszkę). Innym i nieco tańszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie jedzenia dla swego pupila.

 

PODSTAWOWE WYPOSAŻENIE

W zależności od miejsca zamieszkania naszego nowego przyjaciela musimy liczyć się w wydatkiem ok. 200 zł na budę (pies mieszkający na dworze) bądź ok. 60 zł za legowisko (pies śpiący w mieszkaniu).

Obroża i smycz oraz ewentualnie kaganiec to wydatek ok. 150 zł za komplet, miseczki na wodę i karmę kosztują ok. 30 zł, a na wszelkiego rodzaju zabawki (gryzaki, gumowe kurczaki itp.) powinniśmy zarezerwować sobie min. 60 zł.   

  
Odpowiadając na pytanie ile kosztuje utrzymanie psa możemy powiedzieć, iż z pewnością nie są to małe koszty. Pamiętajmy jednak, że miłość nie ma ceny, a przyjaźń otrzymana od psa nie zna granic.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie